MICHAŁ
Tradycyjny schabowy z puree koperkowym z boczkiem
- schab wieprzowy bez kości x 300 g
- majeranek do przyprawienia
- sól, pieprz
- jajka x 1 szt
- mąka pszenna do panierowania
- bułka tarta do panierowania
- woda gazowana x 100 ml
- olej rzepakowy x 1 łyżka
- smalec do smażenia
- ziemniaki x 1,5 kg
- śmietanka 30% x 100 ml
- cytryna x 1 szt
- masło x 50 g
- boczek wędzony x 100 g
- koperek x 1 pęczek
- musztarda sarepska x 1 łyżka
- cebula biała x 1 szt
- buraki x 0,5 kg
- czosnek x 1 ząbek
- ocet balsamiczny x 100 ml
- czerwone wino x 100 ml
- mąka ziemniaczana x 1 łyżka
Schab pokrój na kotlety, dopraw solą, pieprzem, majerankiem i rozklep tłuczkiem umieszczając mięso między dwiema warstwami folii. Następie posmaruj dobrej jakości olejem i odstaw go na 5 minut do lodówki, po czym zacznij panierować w mące, następnie w jajku rozbełtanym w wodzie gazowanej i w bułce tartej, smaż na rozgrzanym smalcu aż kotlet będzie złocisty. Ziemniaki ugotuj, gdy będą jeszcze ciepłe roztłucz i dodaj podgrzaną śmietankę, w której również rozpuść masło, łyżkę śmietany i za pomocą tłuczka rozgniataj na gładką masę, na koniec dodaj drobno pokrojone i usmażone boczek i cebulę, oraz koper. Dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Buraki umyj, zawiń folią aluminiową z odrobiną oleju i piecz w 200 stopniach przez ok 40 minut, po tym czasie wyjmij, obierz i pokrój w cząstki, na rozgrzanej patelni przesmaż czosnek, dolej czerwone wino oraz ocet balsamiczny i redukuj, gdy odparuje o połowę dodaj buraki i smaż jeszcze przez 5 min. dopraw solą, pieprzem i zagęść łyżką mąki ziemniaczanej
Gulasz z podhalańskiej jagnięciny z kiszoną kapustą i świeżymi grzybami
- mięso jagnięce na gulasz x 0,5 kg
- marchew x 1 szt
- seler x 1 szt
- pietruszka x 1 szt
- kapusta kiszona x 100 g
- majeranek do doprawienia
- mąka pszenna x 2 łyżki
- podgrzybki x 200 g
- liść laurowy, ziele angielskie
- sól, pieprz
- bulion warzywny x 1 l
- czerwone wino
- ostra musztarda x 1 łyżka
- czerwona cebula x 1 szt
- czosnek x 2 ząbki
- koncentrat pomidorowy x 1 łyżka
- kasza gryczana biała x 200 g ugotowana
- masło x 50 g
- por x 1 szt
Mięso pokrój w kostkę, dopraw solą i pieprzem, oprósz mąką, usmaż w garnku z rozgrzanym olejem aż mięso się zrumieni, dodaj pokrojony czosnek i wlej czerwone wino. Gotuj aż wino w większości odparuje i wlej wodę lub bulion warzywny, liść laurowy i ziele angielskie i gotuj pod przykryciem ok 20 min. W tym czasie na oddzielnej patelni usmaż pokrojone w kostkę warzywa, marchew, seler, pietruszkę, czerwoną cebulę i pora. Gdy mięso będzie miękkie dodaj warzywa i duś do miękkości warzyw. Po tym czasie dodaj pokrojoną i obgotowaną wcześniej kiszoną kapustę, dopraw solą, pieprzem, koncentratem pomidorowym, majerankiem, łyżką musztardy i gotuj jeszcze przez 5 min. W tym czasie na rozgrzanej patelni z masłem usmaż pokrojone podgrzybki i cebulę, dodaj kaszę gryczaną i smaż razem ok 3 min. dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny i podawaj z gulaszem.
Ciasto wiśniowe z bezą na kruchym spodzie
- ciasto kruche x 1 kg
- wiśnie bez pestek x 0,5 kg
- kasza manna x 2 łyżki
- cukier x 2 łyżki
- wanilia x 1 laska
- mąka ziemniaczana x 1 łyżka
- cynamon kora x 1 szt
Beza:
- białka x 4 szt
- cukier x 1 szklanka
Połowę ciasta kruchego rozgnieć palcami w formie do ciast, tak żeby pokryła cały spód i podpiecz w piecu w temp 180 stopni ok 5 min, po tym czasie wyjmij i odstaw. Na rozgrzanej patelni skarmelizuj wiśnie z łyżką cukru i korą cynamonu, gdy puszczą sok zagęść łyżką mąki ziemniaczanej i odstaw do wystudzenia. Białka ubij w mikserze z cukrem, szczyptą soli i łyżeczką mąki ziemniaczanej na sztywną masę. Na podpieczone ciasto wyłóż wystudzone wiśnie, dokładnie rozprowadź, na wierzch wylej bezę, na nią pokrusz lub zetrzyj pozostałą część ciasta kruchego i wypiecz w temp 160 stopniach przez ok 30 minutach. Po wyjęciu posyp cukrem pudrem.