Pytanie na Śniadanie

Ciasto drożdżowe z konfiturą i zdrową kruszonką

Ciasto drożdżowe z konfiturą i zdrową kruszonką

Składniki

Ciasto:

  • 160 ml mleka
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki masła
  • 50 g cukru
  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych
  • 2 jajka
  • 350 - 400 g mąki pszennej + ewentualnie do podsypania
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub zapachu pomarańczowego
  • 1 łyżeczka soli

Środek:

  • 300g konfitury wiśniowej lub innej ulubionej
  • 100g cukru
  • tabliczka gorzkiej czekolady
  • 1 rozmącone jajo do posmarowania ciasta przed pieczeniem

Kruszonka

  • 130g mąki pszennej
  • 30g płatków owsianych
  • 30g mieszanych nasion i pestek
  • 100g cukru
  • 50g masła

Sposób przygotowania:

Czekoladę połamać.

W małym garnku podgrzać lekko mleko i cukier - ma być tylko lekko ciepłe, nie gorące. Dodać drożdże i wymieszać.

W misie robota połączyć mleko, masło z drożdżami, jaja, olej, ekstrakt i sól. Całość wymieszać w robocie z hakiem dodając partiami przesianą mąkę.

Ciasto powinno być lepkie i luźne. Odstawić do ponownego wyrośnięcia Wstawić do piekarnika i wykorzystać program wyrastanie ciasta na 30 minut.

Wyrośnięte wyłożyć na kawałek pergaminu i lekko rozwałkować w prostokąt długości podobnej do waszej foremki.


Na ¾ objętości rozwałkowanego ciasta rozsmarować konfiturę i dodać połamaną czekoladę. Zacząć zwijać roladę zaczynając od jednego boku wykorzystując papier. Zwiniętą roladę umieścić w foremce z pergaminem. Ciasto posmarować rozmąconym jajem, posypać kruszonką i odstawić na 15 minut do piekarnika na ponowne wyrastanie 35C. Jeśli nie macie takiego programu przykryć ściereczką i odstawić, aby lekko ruszyło.

Ciasto upiec w piekarniku w 180 C z małą parą - 40 minut.

Zdrowa kruszonka – 130g mąki pszennej, 30g płatków owsianych, 30g mieszanych nasion i pestek, 100g cukru, 50g masła – ugnieść w palcach i pokruszyć na posmarowane jajem ciasto przed pieczeniem.

Więcej na ten temat