Pytanie na Śniadanie

Pasteis de nata - w czym tkwi sekret portugalskiej babeczki z kremem budyniowym?

Najlepsze portugalskie babeczki... czyli Best Pasteis De Nata 2023 wybrane! Mistrzowie cukiernictwa, eksperci kulinarni i blogerzy wybrali cukiernię, która robi najlepszą na świecie portugalską tartę z jajecznym kremem i - jak się okazuje - wcale nie znajdziecie jej w Lizbonie. Ba! Pasteis de nata można spotkać w polskich cukierniach czy nawet supermarketach. Pytanie, co mają wspólnego z oryginałami? A może o zrobienie pasteis de nata możemy pokusić się sami?

Pasteis de nata

  • Ciasto francuskie (może być gotowe kupne)
  • 6 żółtek
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka wody
  • Opakowanie cukru waniliowego
  • Cynamon cały
  • 1/2 szklanki cukru
  • 4 łyżki mąki

Wodę wlewamy do garnuszka, dodajemy cukier i laskę cynamonu, gotujemy, aż cukier całkowicie się rozpuści. 1/4 szklanki mleka wlewamy do miseczki i rozprowadzamy mąkę. Resztę mleka podgrzewamy. Kiedy mleko jest gorące dodajemy je do masy z mąki z mlekiem i mieszamy aż składniki się połączą. Z zagotowanej wody wyjmujemy laskę cynamonu i wlewamy mąkę z mlekiem, następnie 6 żółtek i cały czas mieszamy na ogniu aż masa będzie miała konsystencję budyniu. Z ciasta francuskiego wycinamy szklanką koła i placuszki układamy w formie do pieczenia muffinek (uprzednio smarujemy masłem i prószymy mąką), tak, by wyściełane były też boki foremek. Masę nakładamy na ciasto, ale zostawiamy ok pół centymetra, ponieważ masa "urośnie" podczas pieczenia. Wstawiamy na 8 minut do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni. Po wyjęciu możemy posypać lekko cynamonem.


Portugalskie ciasto budyniowe

Budyń:

  • 2 szklanki mleka
  • 3 łyżki cukru
  • 4 jajka
  • Ekstrakt waniliowy (do smaku)

Ciasto:

  • 6 jaj
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Skórka otarta z 1 cytryny
  • Płynny karmel - około 1/2 szklanka.

Najpierw robimy budyń: Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy wanilię i mleko, ubijamy jeszcze trochę i odstawiamy.

Robimy ciasto: Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ubijamy z cukrem, dodajemy skórkę z cytryny i jeszcze chwilę miksujemy. Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do wcześniej przygotowanej masy żółtkowej na zmianę z mąką i proszkiem do pieczenia. Dno formy smarujemy częścią karmelu. Na dno formy wylewamy masę budyniową i następnie ciasto. Na wierzch wylewamy resztę karmelu. Piec około 30 minut w kąpieli wodnej w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Więcej na ten temat