Keks jest ciastem, które tradycyjnie zawsze pojawia się na Święta, ale każda gospodyni ma swój przepis i robi go trochę inaczej.
KEKS TRADYCYJNY
- 2 szklanki mąki pszennej - 320 g
- 3/4 szklanki cukru pudru - około 140 g
- kostka masła - 200 g
- 6 średnich jajek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18 %
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 400 g bakalii
Jajka oraz śmietanę wyjmij wcześniej z lodówki. Masło zaś znacznie wcześniej wyjmij z lodówki. Powinno naturalnie zmięknąć na tyle, by można je było z łatwością zmiksować na puch z cukrem pudrem. Przygotuj sobie mieszankę bakalii. Łącznie powinno Ci wyjść około 400 gramów bakalii. Większe suszone owoce, takie jak morele czy figi pokrój nożem na małe kawałki. Przy orzechach sprawdź, czy nie ma żadnych skorupek i pokrusz je w dłoniach na mniejsze kawałki. Mąkę pszenną (tortową na przykład) przesiej z dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia. Do miski z mąką wsyp wszystkie bakalie i zamieszaj całość. Robię tak, by krojone w kawałki suszonych owoce nie sklejały się ze sobą w cieście. W drugiej misce umieść 3/4 szklanki cukru pudru, czyli około 140 gramów cukru pudru. Dodaj też kostkę mięciutkiego masła. Masło z cukrem pudrem ubijaj przez kilka minutach na najwyższych obrotach miksera. Powinien Ci powstać jasny puch. Do puchu z masła i cukru zacznij dodawać jajka. Wbij jedno i miksuj krem przez minimum 30 sekund. Następnie wbij kolejne jajko i znów miksuj krem. W ten sposób dodaj wszystkie jajka. Do ubitego kremu wsyp całą mąkę z bakaliami. Dodaj też dwie łyżki kwaśnej śmietany. Zamiast śmietany możesz też użyć dobrej jakości, kremowego jogurtu naturalnego. Składniki mieszaj powoli, aż powstanie jednolite ciasto. Gotowe ciasto przełóż do keksówki wysmarowanej od środka tłuszczem (resztki masła lub olej roślinny) i obsypanej bułką tartą. Foremka ma wymiar 12 x 30 cm. Keks umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Wybierz środkową półkę w piekarniku. Keks piecz 60-70 minut. Po około 50 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że keks jest już upieczony. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij keks z pieca. Uwolnij go z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia. Możesz polać lukrem oraz posypać kandyzowaną skórką pomarańczową.
KEKS Z ŻURAWINĄ I PISTACJAMI
- 250 g mąki pszennej krupczatki
- 250 g drobnego cukru
- 250 g miękkiego masła
- 5 jajek
- 2 łyżki likieru cytrynowego lub spirytusu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia eko bez fosforanów
- 140 g świeżej, pokrojonej żurawiny*
- 70 g pistacji posiekanych, niesolonych
Lukier cytrynowy:
- 1 łyżka likieru cytrynowego lub soku z cytryny
- 40-50 g cukru pudru
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Żółtka oddzielić od białek. Masło utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę, dodawać żółtka po kolei ucierając po każdym dodaniu. Wlać likier/spirytus i ponownie utrzeć. Wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, dokładnie utrzeć. Żurawinę i pistacje lub bakalie oprószyć mąką, dodać do ciasta, wymieszać (ciasto będzie dość gęste). Białka ubić na sztywną pianę i stopniowo dodawać ją do ciasta delikatnie mieszając szpatułką. Keksówkę o długości 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć ciasto. Wyrównać. Piec w temperaturze 1800C przez 60 minut lub dłużej do tzw. suchego patyczka (piekłam 1 godzinę i 15 minut). Wyjąć, wystudzić na kuchennej kratce.Wszystkie składniki na lukier utrzeć do gładkości i polać jeszcze ciepły keks. Ciasto przechowywać pod kloszem do ciasta lub zawinięte w folię spożywczą. Utrzymuje świeżość do 4-5 dni.
KEKS ANGIELSKI
- 175 g rodzynek koryntek
- 175 g rodzynek sułtańskich
- 175 g rodzynek zwykłych
- 115 g mieszanki skórek kandyzowanych
- 115 g wiśni kandyzowanych, posiekanych
- 115 g suszonych moreli, drobno posiekanych
- 115 g mieszanki suszonych owoców egzotycznych, drobno posiekanych (opcjonalnie)
- Sok z 1 pomarańczy
- 2 łyżki brandy
- 225 g masła
- 225 g brązowego cukru muscovado
- 4 duże jajka, roztrzepane
- 225 g mąki pszennej
- 1 łyżka korzennej przyprawy do piernika
- 1 łyżka melasy
- 115 g obranych ze skórki migdałów
- 60 g orzechów włoskich, drobno posiekanych (opcjonalnie)
- 1 jabłko, obrane ze skórki i starte
- Odrobina mleka (opcjonalnie)
Aby osiągnąć najlepszy efekt, przygotuj masę w przeddzień pieczenia. Oczyść i opłucz koryntki, sułtanki i pozostałe rodzynki, usuwając również ewentualne szypułki. Osusz na ręczniku kuchennym. Włóż koryntki, sułtanki i pozostałe rodzynki do dużej miski. Dodaj mieszankę skórek kandyzowanych, wiśnie, morele i egzotyczne owoce. Wymieszaj. Wlej sok pomarańczowy i brandy. Ponownie wymieszaj, przykryj i odstaw na przynajmniej godzinę. Natłuść i wyłóż papierem tortownicę o średnicy 20 cm. Utrzyj masło i cukier na jasną i puszystą masę. Stopniowo dodawaj jajka, za każdym razem dobrze ubijając. Wymieszaj z mąką, przyprawą do piernika i melasą. Dodaj suszone owoce, migdały, orzechy włoskie i starte jabłko. Dobrze wymieszaj i dodaj odrobinę mleka (jeżeli to konieczne), aby nadać masie gładką, półpłynną konsystencję. Umieść masę w przygotowanej formie do pieczenia i wygładź wierzch ciasta końcem łyżki. Przykryj i zostaw w chłodnym miejscu do następnego dnia. Tortownicę owiń brązowym papierem i obwiąż sznurkiem. Nagrzej piekarnik do 150stC/130stC (termoobieg). Ciasto włóż do piekarnika na 30 min., następnie zmniejsz temperaturę do 140stC/120stC (termoobieg) i piecz przez trzy godziny. Aby sprawdzić, czy ciasto się upiekło, włóż w jego środek tester do ciast, nóż lub patyczek: jeżeli po wyjęciu jest czysty oznacza to, że ciasto jest gotowe. Jeżeli jest oblepiony ciastem piecz dalej. Po upieczeniu wyciągnij ciasto z piekarnika i pozostaw w formie do ostygnięcia.