Mała, żółta, często słodko-kwaśna - mirabelka. Nieco zapomniany owoc, który większość z nas zna z dzieciństwa. Lista właściwości smakowych i zdrowotnych mirabelki jest naprawdę długa! Możemy ją spotkać głównie jako dziko rosnące drzewo. Z naszymi gośćmi odkryjemy dziś, jakie pyszne dania z mirabelki można przygotować.
Tarta z mirabelkami
Spód:
- 200 g mąki
- 120 g masła
- 1 jajko
- 50 g cukru pudru
- 1 łyżka zimnej wody
Budyń z białą czekoladą:
- 2 szkl. mleka
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 100 g białej czekolady
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
Kruszonka:
- 50 g masła
- 50 g mąki
- 50 g cukru
Owoce:
- mirabelki bez pestek (10-12 sztuk)
Wykonanie budyniu: Szklankę mleka podgrzej, dodaj cukier waniliowy i białą czekoladę. Doprowadź do wrzenia, na koniec dodaj resztę mleka zmieszaną z mąką ziemniaczaną i energicznie mieszaj, aż powstanie gęsty budyń.
Wykonanie tarty: Wszystkie składniki do przygotowania spodu zagnieć, zawiń w folię i włóż do lodówki na 30 min. Po tym czasie wyjmij ciasto i wyłóż na dno blachy. Nakłuj spód widelcem, żeby ciasto nie urosło. Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz 10 min. Po tym czasie wyjmij ciasto, wylej na spód gorący budyń, ułóż owoce i obsyp kruszonką. Wstaw ponownie do piekarnika i piecz 30-35 min (termoobieg).
Muffinki z czekoladą i mirabelkami
- 150 g masła
- 200 g białej czekolady
- 300 g mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 2 jajka
- 170 ml mleka
- 15 mirabelek bez pestek
Mąkę przesiej do dużej miski wraz z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i kakao. Dodaj oba cukry, wymieszaj i odstaw. Masło roztop i ostudź. Czekoladę pokrój na małe kawałeczki. Do drugiej miski wbij jajka, dodaj mleko, a całość zmiksuj. Powstałą masę połącz z produktami sypkimi i wymieszaj. Dodaj roztopione masło, a następnie czekoladę. Całość wymieszaj, aż do otrzymania jednolitej, lekko grudkowatej masy. Połowę masy przełóż do foremek na muffinki. Do środka włóż pokrojone mirabelki i zakryj pozostałą częścią ciasta. Górę również obsyp pokrojonymi mirabelkami oraz czekoladą. Gotowe ułóż na blaszce i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 min w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni (góra-dół).
Crumble z mirabelkami
Składniki na 4 kamienne miseczki o poj. ok. 100 ml:
- 120 g mąki pszennej
- 70 g zimnego masła
- 60 g cukru
- 3 łyżeczki cukru waniliowego
- 5 łyżek płatków owsianych
- 5 łyżek płatków migdałów
- 0,5 kg mirabelek bez pestek
Podane składniki zagnieć w palcach i stwórz z nich kruszonkę. Połowę wsyp na dno miseczek, a następnie ułóż pokrojone w kostkę owoce. Na koniec ponownie obsyp kruszonką. Piecz w piekarniku przez 40-45 w temp. 180 stopni (termoobieg). Podawaj na ciepło (możesz dodać również kulkę lodów waniliowych).
Sos z mirabelek
- 20 dag mirabelek
- 2-3 łyżki tartego chrzanu
- gałka muszkatołowa
- imbir
- pieprz, sól
Mirabelki zblenduj, dodaj dwie łyżki chrzanu, gałkę muszkatołową, imbir, pieprz i sól. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj na gładką masę. Tak przygotowany sos można wykorzystać do pasztetów, przystawek mięsnych na zimno i dań mięsnych na ciepło.
Zapiekanka z mirabelek
- 10-15 sztuk mirabelek
- plaster wędzonego boczku
- świeża bazylia
- 1 kulka sera mozzarella
- wykałaczki
Na plaster boczku, ułożony w naczyniu żaroodpornym, wyłóż mirabelki. „Zapnij” wszystko wykałaczką i zapiecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. przez 15 minut. Po wyjęciu, dołóż pokrojoną kulkę mozarelli i przystrój bazylią.
Krem mirabelkowy
- jogurt grecki
- 10-15 sztuk mirabelek
- orzechy (ew. granola)
- liść mięty
Mirabelki zblenduj w blenderze. W dużej misce pomieszaj zblendowaną masę z jogurtem naturalnym, do tego dodaj orzechy i miętę. Ponownie pomieszaj.