Pytanie na Śniadanie

Tradycyjny zakwas na wielkanocny żur i zupa zalewajka

TOST Z LEKKO WYSCHNIĘTEJ CHAŁKI ZE SZPINAKIEM, JAJEM W KOSZULCE I SOSEM HOLENDERSKIM 

 Składniki: 
 Kilka kromek chałki 
 Garść młodego szpinaku 
 2-3 łyżki octu winnego 
 150 ml białego wina 
 1 szalotka 
 Kilka sztuk czarnego pieprzu 
 4 jaja
 80 g masła klarowanego 
 sól, cukier, pieprz 

 Pieczywo pokrój w kromki i podpraż skropione wcześniej oliwą. Szpinak podsmaż na patelni z oliwą, dopraw solą i pieprzem. 

 Sos: 
Białe wino, szalotkę, ziarenka pieprzu dodaj do małego garnka. Zredukuj i przecedź przez sitko. Odstaw do wystygnięcia. Nad gotującą się wodą ustaw miskę (kąpiel wodna): dodaj same żółtka i mieszaj, aż zgęstnieją. Następnie zdejmij miskę ze źródła ciepła i ciągle mieszając dodawaj cienkim strumieniem klarowane masło. Jeśli będzie za gęste, dodaj odrobinę letniej wody. Wymieszaj. Dopraw solą oraz pieprzem. 

 Jaja w koszulce: 
W rondlu z 500 ml wody zagotuj ok. 50 ml octu winnego. Jaja kolejno wbijaj do miseczki i wkładaj do zawirowanej wody. Jaja gotuj ok 2,5 minuty. Serwuj na toście ze szpinakiem i sosem holenderskim. 

 TOST Z CHLEBA RZEMIEŚLNICZEGO Z BURRATĄ, DOMOWYM PESTO I KOLOROWYMI POMIDORAMI 

Składniki: 
 2 szklanki liści bazylii 
 ½ szklanki orzechów piniowych 
 ½ szklanki startego parmezanu 
 3 ząbki czosnku 
 ½ szklanki oliwy z oliwek
 sól i pieprz 
 4 kromki chleba rzemieślniczego 
 masło (do smażenia) 
 ser burrata 
 1 pomidor malinowy 
 1 pomidor czarny 
 1 pomidor żółty
 krem balsamiczny 

 Pesto: Upewnij się, że liście bazylii są dokładnie umyte i osuszone. Rozgrzej patelnię na średnim ogniu i dodaj orzechy piniowe. Smaż je, aż będą lekko zarumienione i pachnące. Następnie przełóż orzechy do misy blendera, dodaj bazylię, starty parmezan, czosnek oraz sól i pieprz. Włącz blender i stopniowo dodawaj oliwę z oliwek, aż pesto uzyska pożądaną konsystencję. 

 Tosty: Na posmarowanej masłem patelni stostuj kromki chleba. Następnie posmaruj je domowym pesto, rozłóż burratę i pokrojone pomidory, posyp orzeszkami pinii i polej kremem balsamicznym. 

 PIECZONE UDZIKI Z KURCZAKA W SOSIE MAŚLANYM Z BIAŁYM WINEM I WINOGRONAMI 

Składniki: 
 800 g udzików z kurczaka 
 1 duża cebula 
 Kilka gałązek tymianku 
 1 łyżka oregano 
 1 łyżeczka papryki słodkiej
 1 łyżeczka soli
 1 łyżeczka pieprzu
 300 g białych winogron 
 250 ml białego wina
 200 ml bulionu 
 200 g masła 
 Mały pęczek szczypiorku 
 1 kg ziemniaków 
 3 łyżki masła 
 50 ml śmietany 
 1 łyżka octu winnego 

 Udziki z kurczaka zamarynuj i obsmaż na złoto. Umieść w rondlu z cebulą, białym winem i cebulą. Duś w piekarniku przez 40 minut w 180 C. Następnie wyjmij kurczaka z powstałego sosu, dodaj pokrojone winogrona i kawałki zimnego masła - powstanie aksamitny sos, lekko zgęstnieje. Dopraw finalnie do smaku i dodaj siekany szczypiorek. Podawaj z aksamitnym puree ziemniaczanym. 

 PAPARDELLE W SOSIE MAŚLANO-CYTRYNOWYM Z CHRUPIĄCĄ POSYPKĄ Z CHLEBA 
 Składniki: 
 500 g makaronu papardelle 
 ½ szklanki masła 
 2 ząbki czosnku
 ¼ szklanki soku z cytryny 
 starta skórka z 1 cytryny 
 ½ szklanki pokruszonego czerstwego chleba 
 ¼ szklanki siekanych ziół (pietruszka, bazylia, tymianek) 
 kilka ziarenek pieprzu 
 sól oliwa z oliwek 

 W dużym garnku z osoloną wodą ugotuj makaron papardelle według instrukcji na opakowaniu. Następnie odcedź makaron, ale zachowaj ok. ½ szklanki wody po gotowaniu. W osobnym rondelku rozpuść masło na małym ogniu. Dodaj do niego startą skórkę i sok z cytryny i wymieszaj. Na suchej patelni upraż ziarna pieprzu, następnie przełóż je do moździerza, rozetrzyj deliaktnie, po czym znowu wysyp na patelnię. Zalej pieprz cytrynowym masłem i dodaj ugotowany makaron. Dodaj parmezan i wodę po gotowaniu makaronu. Na osobną rozgrzaną patelnię wlej oliwę z oliwek, podpraż kawałki czerstwego chleba, następnie posyp nim makaron, dodaj ziołową mieszankę – i gotowe! 

 KLASYCZNY ZAKWAS NA ŻUREK OD A DO Z 
 słoik o pojemności 2,5 l 
 Kawałek gazy 
 Gumka recepturka lub sznurek 
 200 g mąki żytniej (typ 2000)
 1 ząbek czosnku
 6 listków laurowych 
 Ok. 8 ziarenek ziela angielskiego 
 1 piętka suchego razowego chleba 
 2l przegotowanej ciepłej wody (35-40 C)

 Do wyparzonego i suchego słoika, wsyp mąkę. Zalej ciepłą wodą, dodaj rozgnieciony czosnek, przyprawy i suchy chleb. Dokładnie wymieszaj, przykryj gazą – tak aby zakwas mógł oddychać. Odstaw na 7 dni w ciepłe miejsce. Żurek warto wymieszać raz dziennie używając wyparzonej łyżki. Jeśli na powierzchni zakwasu pojawi się piana to swobodnie można ją zebrać. Jeśli na powierzchni pojawi się pleśń to zakwas należy wyrzucić. Zanim ukiszony zakwas umieścisz w lodówce odcedź czosnek i przyprawy. Przechowuj w lodówce do 3 tygodni. 

 ZALEWAJKA, CZYLI ZUPA ZIEMNIACZANA Z DODATKIEM GRZYBÓW I BOCZKU 

 Składniki: 
 1 kg ziemniaków 
 cebula
 garść suszonych grzybów 
 2 ząbki czosnku 
 2-3 liście laurowe 
 5 ziaren ziela angielskiego 
 sól, pieprz 
 3-4 l wody 
 1 szklanka zakwasu żytniego 
 200 g pieczarek 
 3 żółtka na twardo 
 kilka plastrów boczku 
 50 ml śmietanki kremówki 
 olej do smażenia 
 Plastry boczku połóż na blaszce do pieczenia, dociśnij dodatkową blaszką i zapiecz w gorącym piekarniku. W garnku ugotuj ziemniaki na miękko. W osobnym garnku ugotuj grzyby suszone z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, zeszklij na nim cebulę, czosnek i pieczarki. Do garnka z odcedzonymi ziemniakami dodaj cebulę, czosnek, pieczarki i wywar z suszonymi grzybami. Dopraw do smaku. Dodaj zakwas żytni i dobrze wymieszaj. Zupę doprowadź do wrzenia i gotuj przez 15-20 minut. Następnie dodaj majeranek i zagotuj. Na koniec dodaj śmietankę i zamieszaj. Podawaj z chipsami z boczku i tartym żółtkiem jajka.
Więcej na ten temat