Pytanie na Śniadanie

Oznaczenia na opakowaniach kawy bez tajemnic

Słoneczna Italia to mekka dla kawoszy. Każdy Włoch wie, że kawa kawie nie równa - wiadomo to od dawna. Przy wyborze kawy w sklepie zwracamy uwagę na czas parzenia, kraj pochodzenia, rodzaj ziaren... Okazuje się, że z opakowania kawy można dowiedzieć się o niej znacznie więcej. O czym informują nas opakowania i dlaczego powinniśmy zwracać na nie uwagę?

Kawa – metody obróbki 
  • NATURAL/DRY (naturalna/sucha) – ziarna suszone są na słońcu na wielkich płachtach lub specjalnych stołach. Taka kawa charakteryzuje się słodkim smakiem i owocowymi aromatami. 
  • WASHED (mokra)– ziarna są umieszczane w zbiornikach z wodą, a później przepuszczane są przez specjalne rynny z kamiennymi albo metalowymi walcami. Następnie poddawane są lekkiej fermentacji i znowu są płukane. Takie kawy są bardzo „czyste” w smaku i charakteryzują się szlachetną kwasowością. 
Kawa – wysokość upraw 
Im wyżej rośnie kawa, tym jej jakość jest lepsza, a ziarna twardsze. Ze względu na to można znaleźć kilka różnych oznaczeń kawy przypisywanych do produktów: SHG lub SHB, HG lub HB i SB lub SSB. Czym dokładnie się od siebie różnią? 
  • SHG lub SHB – czyli kawa „wyłącznie wysoko rosnąca” (ang. Strictly High Grown) albo „wyłącznie twarde ziarna” (Strictly Hard Bean). Oznaczenia te, choć różnią się od siebie, właściwie oznaczają to samo – odnoszą się do kaw rosnących na wysokości co najmniej 1500 metrów n.p.m. W takich warunkach drzewa kawowca dojrzewają powoli i dają ziarna bardzo dobrej jakości. 
  • HG lub HB – High Grown (wysoko rosnąca) albo Hard Bean (twarde ziarna) – to ziarna odrobinę gorszej jakości od tych opisanych jako SHG lub SHB. Takie kawy rosną na wysokości od 1000 do 1500 metrów n.p.m. 
  • SB lub SSB – Soft Bean (miękkie ziarna) lub Strictly Soft Bean (wyłącznie miękkie ziarna). Kawy oznaczone tymi literami również rosną na określonej wysokości – od około 700 do 1000 metrów n.p.m. Kawy typu SSB charakteryzuje to, że dojrzewają dosyć szybko, przez co mają ubogi bukiet aromatyczno-smakowy. 
Kawa – termin zbioru i palenia kawy 
Kawa powinna być wypalona najpóźniej półtora roku po zbiorze, ponieważ z czasem ilość zawartej w jej ziarnach wody maleje, a tym samym tracone są cenne związki aromatyczne. W większości przypadków kawa zachowuje wszystkie swoje walory smakowe przez kilka tygodni od wypalenia. 

Zazwyczaj palarnie podają tę datę w tradycyjny sposób, jednak nie zawsze tak jest. Przykładem może tu być kawa La Brasiliana. Daty palenia w tym przypadku oznaczane są literami włoskiego alfabetu (który różni się od polskiego, bo nie ma w nim j, k, w i y). 12 pierwszych liter określa dany miesiąc. Istotny jest też kraj, z którego pochodzi kawa – on też powinien znaleźć się na opakowaniu produktu. 

Kawa – rozmiar ziaren 
Oznaczenia literowe – im więcej liter „A” w oznaczeniu kawy, tym większe są ziarna. Największe na opakowaniu kawy będą miały opis „AAA”, zazwyczaj jest on umieszczony obok kraju, z którego pochodzą ziarna. Na opakowaniach kawy z mniejszymi znajdziemy litery: AA, AAB, AB ABB, B, C itd. Jeśli szukamy kawy wysokiej jakości, powinnyśmy wybierać pomiędzy rozmiarami AAA i AA. 
  • Numer sita – sita, przez które przeszła kawa, mają numery od 8 do 20. Im większy rozmiar sita, tym ziarna są większe – a to oznacza, że są również lepszej jakości, a ich cena jest wyższa. 
  • Oznaczenia słowne – Supremo to ziarna najwyższej jakości o numerze sita 18 lub nieco powyżej 18, pomiędzy AA i AAA. Trochę mniejsze ziarna nazywają się Excelso. Można spotkać też kawę noszącą nazwę Maragogype. Jest to tzw. kawa słoniowata, o bardzo dużych ziarnach, dochodzących nawet do 2 cm długości. 
Kawa – inne oznaczenia 
  • EP (European Preparation) – ziarna takie są przygotowane na rynek europejski. Poddawane są dodatkowej kontroli jakości. 
  • Speciality Coffee – kawa z najwyższej półki – dosłownie! Jest najwyższej jakości, musi otrzymać powyżej 80 punktów w skali 100 punktowej. Punkty te przyznają profesjonalni kiperzy SCAE. Za znakomitą uważa się kawę, która zmieściła się w przedziale 90-100. 
Więcej na ten temat