Pasztet klasyczny
- 300g podgardla wieprzowego
- 300g wątróbki wieprzowej
- 500g łopatki wieprzowej
- 500g wołowiny (pręga lub łata)
- 100g suszonych grzybów
- 2 cebule
- 5 jajek
- 2 czerstwe bułeczki
- 100g smalcu
- po kilka ziarenek ziela, pieprzu i jałowca
- kilka listków laurowych
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz do smaku
- 1 pęczek włoszczyzny
- bułka tarta do wysypania formy
- plastry słoniny lub boczku do wyłożenia formy - opcjonalnie
Mięsa podzielić na mniejsze cząstki -oprócz wątróbki - obsmażyć na dużym ogniu, przełożyć do garnka, dodać przygotowane warzywa, ziele, pieprz ziarnisty, jałowca i listki laurowe, namoczone wcześniej grzyby i uzupełnić płynem, aby przykryć powierzchnię mięsa- dusimy na niewielkim ogniu, aż mięso będzie bardzo miękkie, rozpadające się. Do garnka z mięsem i warzywami dodajemy oczyszczoną wątróbkę - gotujemy jeszcze przez 15 minut. Cebule obieramy - smażymy na złoty kolor. Bułki namaczamy w mleku. Oddzielamy żółtka od białek i ubijamy pianę z białek. Mięsa, odciśniętą bułkę, wątróbkę, odcedzone warzywa, grzyby oraz podsmażoną cebulę mielimy trzykrotnie w maszynce do mięsa (ostatnim razem na najmniejszych oczkach). Do masy dodać jaja i dokładnie wyrobić – napowietrzenie jest bardzo ważne! Gotową masę przekładamy do wysmarowanych tłuszczem i wysypanych bułką tartą foremek, wierzch wygładzić i posypać bułką tartą oraz kminkiem -piec ok. 90 minut w 160 stopniach.
Pasztet z kaczki ze śliwkami
- 1 kg gotowanego mięsa z kaczki
- 400 g najlepiej kaczej – może być drobiowa
- 1 kajzerka,
- 3 jajka,
- sól,
- imbir mielony,
- gałka muszkatołowa,
- 100 ml tłuszczu z kaczki,
- 50 ml śliwowicy lub innego mocnego alkoholu
- 100 g śliwek wędzonych,
- 2 łyżki cukru
Kaczkę podzielić na elementy i ugotować z pęczkiem włoszczyzny w lekko osolonej wodzie. Śliwki pokroić w paski i zalać śliwowicą. Bułkę namoczyć w bulionie, w którym gotowała się kaczka. Gdy namięknie odcisnąć. Wątróbkę podsmażyć na różowo w środku. Zemleć mięso razem z wątróbką i odciśniętą bułką. Mięso zmielić trzykrotnie. Do masy mięsnej dodać tłuszcz, śliwki wraz ze śliwowicą i dokładnie wymieszać dodając do smaku sól, gałkę muszkatołową i imbir. Następnie dodać jajka, dokładnie wymieszać. Formy do pieczenia (keksówki) wyłożyć papierem do pieczenia. Dno wysmarować tłuszczem. Powierzchnie wyrównać i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec około 50 – 60 minut.
Pasztet roślinny z soczewicy/ kaszy jaglanej i orzechami
- 2 cebule
- 2 liście laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2-3 goździki
- ziarno jałowca
- olej
- 2 szklanki ugotowanej brązowej lub zielonej soczewicy (około 200 g suchej soczewicy)
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej (około 100 g suchej kaszy)
- 100 ml oleju
- 100g łuskanych orzechów włoskich
- 2 – 3 łyżki sosu sojowego
- ¾ łyżeczki majeranku
- ½ łyżeczki cząbru
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól i czarny pieprz
- 10 suszonych śliwek
Cebulę pokroić w kostkę, na patelni rozgrzać olej i usmażyć razem z orzechami, liściem laurowym zielem angielskim, goździkami oraz jałowcem. Smażyć na niedużym ogniu do czasu, aż cebula się zeszkli, wtedy wyjąć przyprawy i wyrzucić. Cebulę z orzechami dodać do ugotowanej soczewicy razem z kaszą jaglaną, olejem, sosem sojowym, szczyptą soli i resztą przypraw. Zmiksować przy pomocy ręcznego blendera na gładką masę, spróbować i doprawić do smaku większą ilością soli, jeśli jest taka potrzeba.bForemkę wysmarować olejem lub wyłożyć papierem do pieczenia i wylać ⅔ masy pasztetowej. Delikatnie wcisnąć w masę śliwki, uważając, żeby nie było między nimi przerw. Wylać resztę masy. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, pasztet piec przez 40 – 45 minut. Następnie wystudzić przez całą noc w foremce, rano wyjąć pasztet z formy i podawać.
Pasztet sztrasburski
- 1 kg gęsich wątróbek
- 25 dag słoniny
- szklanka mleka
- 2 cebule
- 200g pieczarek
- Ok 100ml bulionu
- łyżeczka masła
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- pieprz, sól
Obrane z błon wątróbki namoczyć w mleku przez noc. Pokrojoną w drobną kostkę cebulę i pieczarki udusić na maśle. W rondlu ułożyć pokrojoną w cienkie plastry połowę słoniny, na to wątróbki, przykryć pozostałą słoniną, dodać podduszone pieczarki z cebulą, podlać rosołem, dusić na małym ogniu przez 45 minut pod przykryciem. Następnie przepuścić dwukrotnie przez maszynkę i przetrzeć przez sito. Dodać sól, pieprz, ziele angielskie i gałkę musz-katołową; dokładnie wymieszać. Farszem wypełniać małe gliniane foremki, wstawiać do nagrzanego piekarnika i zapiekać przez 25 minut.