PRZEPISY AUTORSTWA INESSY KIM
Baechu kimchi – kimchi z kapusty pekińskiej
Składniki (na 2 kg kimchi):
- 4 l wody
- 180 g soli
- 2 kg kapusty pekińskiej
- 1 duża marchewka
- ½ białej rzodkwi
- 1 cebula
- 5 ząbków czosnku
- 1 mały kawałek imbiru
- 100 g koreańskich płatków chili (gochugaru)
- 3 czubate łyżki mąki ryżowej (65-70 g)
Przygotowanie:
Umyj kapustę i przekrój poziomo na dwie części. Wlej wodę do dużej miski, dodaj sól i zamieszaj. Włóż kapustę do osolonej wody. Połóż coś płaskiego, np. deskę do krojenia, bezpośrednio na kapuście i dociśnij czymś ciężkim (np. kamieniem). Pozostaw w temperaturze pokojowej na 12-24 godziny. Zmieszaj mąkę ryżową z wodą (ok. 400 ml) i gotuj na wolnym ogniu do uzyskania konsystencji kleiku. Poczekaj aż wystygnie. W tym czasie zblenduj cebulę, czosnek, imbir i dodaj do ryżowego kleiku. Dorzuć płatki gochugaru i ponownie dobrze wymieszaj. Obierz marchewkę i rzodkiew, pokrój je w długie, cienkie słupki, zmieszaj je z pastą. Nakładaj pastę równo pomiędzy liście. Włóż kapustę do kamionkowej wazy (albo do garnka) i ponownie dociśnij czymś ciężkim. Musi być całkowicie przykryta sokiem. Trzymaj wazę z kimchi przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej, a potem, by zatrzymać proces fermentacji, włóż ją do lodówki. Może tak stać przez cały rok! Jeżeli po 3 dniach spróbujesz i uznasz, że kimchi nie jest jeszcze wystarczająco kwaśne, zostaw je w temperaturze pokojowej kolejne 1-2 dni.
Kkakdugi – kimchi z białej rzodkwi
Składniki:
- 1,5 kg białej rzodkwi
- 3 średniej wielkości jabłka
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka cukru brązowego
- 5-6 ząbków czosnku
- 1 mały kawałek imbiru
- 1 pęczek cebuli dymki
- ¼ szklanki sosu rybnego
- 2/3 szklanki płatków chili gochugaru (suszona ostra papryka)
Przygotowanie:
Białą rzodkiew obierz, opłucz w zimnej wodzie i osusz. Następnie pokrój w średnią kostkę (ok. 1 cm x 1 cm). Włóż do dużej miski, dodaj sól i dobrze wymieszaj. Odstaw na 30 minut, po tym czasie odsącz sok z rzodkwi do małego naczynia. Jabłka zetrzyj na tarce o małych oczkach. Dodaj do nich posiekany drobno czosnek oraz cebulę, starty na tarce imbir, sos rybny, cukier brązowy, płatki suszonej ostrej papryki i kilka łyżek soku z rzodkwi.
Uwaga: W dużej mierze smak będzie zależał od tego, ile dodasz płatków ostrej papryki. ¼ szklanki to wersja umiarkowana (ciut ostrzejsza, ale nie bardzo ostra :-) . Jeżeli chcesz, żeby kkagdugi było słodsze, daj więcej cukru. Weganie mogą zastąpić sos rybny jasnym sosem sojowym. Wymieszaj wszystko razem z rzodkwią, tak, żeby całość wyglądała soczyście. Włóż kkakdugi do szklanego naczynia (może być słoik) i dociśnij z góry, aby między kawałkami rzodkwi nie zostało powietrze. Przykryj naczynie talerzykiem i zostaw w temperaturze pokojowej na 24 godziny. Po tym czasie możesz przełożyć kkakdugi do lodówki.