Kasza jaglana z sosem z pieczonych żółtych papryk ze śmietaną i chrupiącymi warzywami korzeniowymi
- 2 torebki kaszy jaglanej
- 3 upieczone żółte papryki
- 1 duża cebula szalotka
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 1 łyżeczka imbiru
- 1 łyżeczka kuminu
- sól, pieprz
- 4 łyżki śmietany 18%
- olej rzepakowy
- 3 korzenie pietruszki
- 3 marchewki
- wędzona papryka
- miód
- świeża kolendra
Kaszę jaglaną ugotować wg instrukcji na opakowaniu. Pietruszki i marchewki obrać, pokroić w słupki, posolić, skropić olejem i miodem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Szalotkę pokroić w kostkę, wrzucić do rondla na rozgrzany olej. Dodać roztarty z solą czosnek i przyprawy - ziarna kolendry, imbir, kumin. Przesmażyć intensywnie mieszając, aż cebulka się zeszkli a przyprawy zaczną intensywnie pachnieć. Przerzucić do blendera razem z obraną ze skórki pieczoną, żółtą papryką. Zblendować. Miks przełożyć do rondla w którym smażyła się cebula, dodać odrobinę wody, poddusić, doprawić kurkumą i solą. Dodać śmietanę. Warzywa korzeniowe wyjąć z piekarnika, oprószyć wędzoną papryką. Porcje kaszy wyłożyć na talerze, podawać z sosem paprykowym i chrupiącymi warzywami.
Zupa z późnych grzybów (opieńki i gąski) z wędzonym twarogiem
- 3 l wywaru warzywnego
- 6 ziemniaków
- 250 g gąsek i opieniek
- 1 l żuru dobrej jakości
- 2 cebule szalotki
- 6 suszonych borowików
- 3 liście laurowe
- opakowanie sera wędzonego
- 150ml maślanki naturalnej
Suszone grzyby zmielić w młynku do kawy na pył. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Świeże grzyby umyć i pokroić w paseczki. Na maśle podsmażyć posiekaną cebulę, dodać grzyby. Zalać bulionem warzywnym, dodać przyprawy, zmielone suszone grzyby i ziemniaki. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. Dodać żur i maślankę. Podgotować kilka minut, wyjąć liść laurowy i przez moment zblendować zupę. Ale tylko przez moment - blender ma ją podblendować by była bardziej gęsta. Zupę podawać posypaną kruszonym wędzonym twarogiem.
Pieczone czerwone cebule z sosem z orzechów włoskich i kozim serem
- 6 niedużych czerwonych cebui
- olej lniany
- 4 gałązki świeżego tymianku
- 1 gałązka rozmarynu
- syrop z kwiatów lawendy
- ser kozi
- sól, pieprz
- 100g orzechów włoskich
- rukola do podania
Cebule obrać i przekroić w poprzek na 3 grube plastry. Skropić olejem lnianym, posypać listkami tymianku, drobno osiekanym rozmarynem, posolić, popieprzyć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 25 minut. Po tym czasie polać syropem lawendowym, posypać kozim serem i zapiekać jeszcze przez 10 minut. Orzechy posiekać z chilli, czosnkiem i natką. Doprawić solą. Cebule ułożyć na rukoli posypać orzechową posypką i solą.