Pytanie na Śniadanie

Biała kiełbasa - niezbędny element na świątecznym stole

Pieczona biała kiełbasa z cebulą, majerankiem i czosnkiem niedźwiedzim

  • Biała kiełbasa surowa 800g
  • Cebula 200g
  • Czosnek 6 ząbków
  • Majeranek 1 łyżeczka
  • Czosnek niedźwiedzi 1,5 łyżeczki
  • Papryka słodka 1 łyżeczka
  • Papryka ostra 0.5 łyżeczki
  • Sól, pieprz do smaku
  • Olej rzepakowy 3 łyżki

Wszystkie przyprawy i olej mieszamy ze sobą, tworząc marynatę. Do naczynia żaroodpornego wkładamy kiełbasę, pokrojoną na ćwiartki cebulę i rozgniecione nożem ząbki czosnku. Całość zalewamy marynatą i mieszamy. Naczynie żaroodporne zamykamy i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180c. Pieczemy od 30 minut pod przykryciem, oraz 10 minut bez przykrycia.


Koreczki z białą kiełbasą i jajkiem przepiórczym

  • Pieczona biała kiełbasa 1-2 szt
  • Jajka przepiórcze 10szt
  • Chrzan śmietankowy 100g
  • Rzeżucha lub kiełki rzodkiewki 50g

Kiełbasę pieczemy według przepisu wyżej. Jajka przepiórcze gotujemy na twardo w delikatnie osolonej wodzie przez 3-4 minuty. Następnie wkładamy je do zimnej wody i obieramy. Na wykałaczkę nabijamy gruby plasterek kiełbasy, który smarujemy chrzanem, kładziemy na wierzch rzeżuchę i nabijamy obrane jajko.


Biała kiełbasa zapiekana na ziemniakach z sosem chrzanowym

  • Biała kiełbasa surowa 800g
  • Ziemniaki 1kg
  • Cebula 200g
  • Czosnek 2 ząbki
  • Chrzan tarty 100g
  • Śmietanka 30% 200ml
  • Mleko 100ml
  • Szczypiorek 50g
  • Majeranek 1 łyżeczka
  • Sól, pieprz do smaku

W rondelku przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek na rumiany kolor. Całość zalewamy śmietanką oraz mlekiem i blendujemy. Doprawiamy do smaku chrzanem, solą i pieprzem. Białą kiełbasę doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. W naczyniu żaroodpornym układamy pokrojone na mniejsze części ziemniaki i delikatnie solimy. Zalewamy je przygotowanym sosem chrzanowym i na wierzch układamy białą kiełbasę. Całość pieczemy w 180c pod przykryciem przez około 30min, oraz bez przykrycia przez kolejne 15-20min aż całość się zarumieni, a sos zgęstnieje. Po tym czasie posypujemy całość posiekanym szczypiorkiem i gotowe.

Więcej na ten temat