Ketchup paprykowy
- 3 kg czerwonej papryki
- 2 cebule
- 2 duże główki czosnku
- 300 g koncentratu pomidorowego
- 2/3 szkl. oleju
- 2/3 szkl. octu spirytusowego 10%
- 1 pełna szkl. cukru
- 3 łyżki soli
- 1 liść laurowy
- 2 kulki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ostrej papryki mielonej
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
Paprykę oraz cebulę mielimy w maszynce do mięsa na najdrobniejszych oczkach. Następnie przekładamy do garnka z grubym dnem, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz wszystkie pozostałe składniki oprósz octu i koncentratu. Sos gotujemy na niewielkim ogniu przez około 30-35 minut (dość często mieszając), a następnie dodajemy ocet i koncentrat i ponownie gotujemy, również około 30 minut. W drugiej fazie gotowania sos należy co chwilę mieszać, aby nie przywierał do dna. Gorący (a w zasadzie jeszcze gotujący się) sos przelewamy do wyparzonych słoików i stawiamy je na nakrętce. Pozostawiamy tak do wystygnięcia.
Ketchup z cukinii
- 1½ kg cukinii
- ½ kg cebuli
- 3 czerwone papryki
- 2 łyżki soli
- 300 g koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka curry
- ½ łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 15-20 dkg cukru najlepiej trzcinowego
- ½ szkl. octu
Cebulę, paprykę i cukinię kroję w paski. Zasypuję w garnku 2 łyżkami soli, mieszam i odstawiam na godzinę.
Po tym czasie włączam pod garnkiem gaz (nie odlewam powstałego płynu) i gotuję 30 minut.
Wystudzone warzywa miksuję na gładko blenderem. Dodaję pozostałe przyprawy, koncentrat, ocet i ponownie gotuję 10 minut.
Do wyparzonych słoików wlewam gorący ketchup i zakręcam. Pasteryzuję ok 15 minut.
Ketchup z dyni
- 2 kg dyni (obranej i bez nasion)
- ½ kg cebuli
- 4-5 papryk
- 2 łyżki soli
- ½ szkl. octu 10%
- 1½ szkl. cukru
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka pieprzu
- 400 g koncentratu pomidorowego
Dynię pokroić na dosyć cienką kostkę. Cebulę pokroić w grubsze piórka, a papryki w paski. Warzywa połączyć w dużej misce, posypać 2 łyżkami soli, wymieszać i odstawić na 3 godziny. Po tym czasie przełożyć je do dużego garnka wraz z sokiem, który puściły (nie odcedzać!). Gotować przez 45 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie całość zblendować, dodać ocet, cukier, przyprawy i koncentraty pomidorowe. Zblendować jeszcze raz, a potem sos ponownie postawić na ogniu. Doprowadzić do zagotowania (co jakiś czas mieszając) i gorący ketchup przelewać do czystych, wyparzonych słoiczków. Od razu zakręcać. Nie pasteryzować.
Ketchup z bakłażanem i papryką
- 6 kg bakłażanów
- 3 kg czerwonej papryki
- 3 kg żółtej lub zielonej papryki
- 3 kg cebuli
- 1-1½ litra oleju
- 2 litry przecieru pomidorowego lub 360 g koncentratu pomidorowego
- 1½ łyżki pieprzu mielonego
- 1½ łyżki soli
- 4 liście laurowe
- kilka ziarenek pieprzu
Bakłażany nakłuć nożem i upiec w całości w piekarniku aż zaczną puszczać sok. Po ostygnięciu ściągnąć skórkę, usunąć ogonki (pestki można zostawić, po upieczeniu ich się nie odczuwa). Miąższ drobno posiekać i przełożyć na sitko aby mógł obcieknąć z nich sok.
Paprykę upiec w całości w piekarniku, przełożyć do garnka i przykryć pokrywką aby nie wystygła. Usunąć skórkę i ogonki z pestkami jeszcze w stanie ciepłym. Po oczyszczeniu odstawić paprykę w durszlaku aby obciekła z soku.
Najlepiej kiedy bakłażany i papryka mają parę godzin czasu na "leżakowanie" w sitach.
Cebulkę obrać, drobno posiekać (można ją sparzyć ale wtedy należy dobrze odsączyć z wody) i wrzucić do dużego garnka z rozgrzanym olejem. Co jakiś czas dobrze mieszając. Kiedy cebulka po dobrych paru minutach się lekko zarumieni, dodać zmieloną paprykę i po następnych paru minutach zmielone bakłażany. Dodać liście laurowe, sól, pieprz i cały czas mieszać. Po następnych paru minutach dodać przecier albo koncentrat pomidorowy - jeszcze ostatnie parę minutek (cały czas mieszając) podgotować.
Ta cała procedura gotowania trwa w sumie około godziny.
Szybciutko przelać ketchup do słoiczków (około 26 - 28 sztuk średniej wielkości), zalać oliwą aby był wierzch przykryty i dobrze zakręcić. Następnie ketchup wekować przez 15 minut