Niezapominajkowe pierogi
Przepis na ciasto:
Składniki:
500 g mąki pszennej
150 ml wody
150 ml mleka
2 jajka
2 łyżki oleju
łyżeczka soli
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, następnie dodać sól. Wodę oraz mleko zagotować, dodać olej, stopniowo dodawać mąkę i mieszać łyżką drewnianą ( aby się nie poparzyć), dodać jajka i nadal mieszać do połącznia wszystkich składników. W razie potrzeby podsypać mąką. Ciasto wyłożyć na stolnicę
podsypaną mąką . Ugniatać rękoma przez kilka minut, podsypywać w razie potrzeby mąką, tak aby ciasto było elastyczne i nie kleiło się do rąk. Włożyć do miseczki i przykryć lnianą ściereczką, odstawić aby odpoczęło.
Nadzienie do pierogów z jagód:
Składniki:
500 g jagód
2 łyżki mąki
masło,
śmietana,
cukier
Wykonanie:
Świeże jagody delikatnie opłukać. Osuszyć na ręcznikach papierowych, rozłożyć na talerzu i oprószyć 2 łyżkami mąki . Literatką wycinać kółka w farszu, nakładać nadzienie i zlepiać brzegi ciasta. W dużym garnku zagotować wodę i gdy się zagotuje, włożyć część pierogów tak, aby swobodnie pływały. Po zagotowaniu od czasu do czasu delikatnie pomieszać a gdy pierogi wypłyną na powierzchnię gotować na lekkim ogniu jeszcze przez około 2 minuty. Wyjmować łyżką cedzakową, hartować w zimnej wodzie ( można przelać na durszlaku) i układać na talerzach tak, aby się nie skleiły. Można podawać z rozpuszczonym masełkiem i cukrem, lub polane słodką śmietaną i posypane cukrem.
Nadzienie do pierogów ruskich z miętą:
Składniki:
700 g ugotowanych ziemniaków
500 g białego sera
4 cebule
olej do smażenia
pęczek mięty
olej do smażenia
sól, pieprz – do smaku
Wykonanie:
Cebulę drobno pokroić, udusić na oleju. Ziemniaki bardzo dokładnie utłuc lub przepuść przez praskę, wymieszaj z rozkruszonym białym serem, dodać cebulę, miętę, sól i pieprz. Doprawić do smaku. Literatką wycinać kółka w farszu, nakładać nadzienie i zlepiać brzegi ciasta.
W dużym garnku zagotować wodę i gdy się zagotuje, włożyć część pierogów tak, aby swobodnie pływały . Po zagotowaniu od czasu do czasu delikatnie pomieszać a gdy pierogi wypłyną na powierzchnię gotować na lekkim ogniu jeszcze przez około 2 minuty. Wyjmować łyżką cedzakową, hartować w zimnej wodzie ( można przelać na durszlaku) i układać na talerzach tak, aby się nie skleiły. Można podawać z rozpuszczonym masełkiem, omastą z skwarkami, lub kwaśną śmietaną czy maślanką.