Pytanie na Śniadanie

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY - rustykalna tarta

RUSTYKALANA TARTA Z TRUSKAWKAMI I TYMIANKIEM
CIASTO:
  • 300 g mąki pszennej
  • 150 g masła
  • 75 g cukru
  • 1/2 szklanki zimnej wody
NADZIENIE:
  • 500 g truskawek
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej
  • 1 łyżka cukru trzcinowego
  • 1 łyżka zmielonych migdałów
  • skórka z limonki
  • kilka gałązek tymianku
KREM:
  • 500 g śmietanki 30 %
  • 100 g białej czekolady
  • 250 g mascarpone
Zacznij od przygotowania kruchego ciasta. Mąkę wraz z cukrem i masłem wrzuć do miksera i szybko wyrób na tzw. bułkę tartą. Następnie wlej zimną wodę i szybko zagnieć całość. Im krócej wyrabiamy tym lepiej. Uformuj kulę, owiń ją folią i wstaw do lodówki na ok 30 min. Truskawki potnij na plasterki. Wszystkie suche składniki wymieszaj i obsyp nimi truskawki. Podgrzej ok 1/2 śmietanki a następnie dodaj białą czekoladę. Dobrze wymieszaj aby czekolada się dobrze rozpuściła. Resztę śmietany ubij z mascarpone. Chłodną białą czekoladę lekko ubij i wmieszaj do masy z mascarpone. Rozwałkuj cienko ciasto, na środku wyłóż nadzienie i posyp skórką z cytryny oraz tymiankiem. Boki podwiń do środka aby farsz nie wypłynął, następnie posmaruj je jajkiem i posyp płatkami migdałowymi. Piecz w piekarniku ok 20 min. w 180 st. C. Podawaj z kremem z białej czekolady.

TARTALETKI Z KREMEM BUDYNIOWYM I TRUSKAWKAMI
  • 2 płaty ciasta francuskiego
NADZIENIE:
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanki mleka
  • 1 szklanka cukru
  • 1 laska cynamonu
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 6 dużych żółtek
  • kilka truskawek
  • cukier puder lub cynamon do posypania
Wymieszaj rózgą kuchenną trochę mleka z 3 łyżkami przesianej mąki pszennej. Nie może być grudek. Zagotuj wodę z laską cynamonu i cukrem oraz mlekiem - doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Wyjmij cynamon i całość przelej do mleka z mąką, wymieszaj. Żółtka ubij na puszystą pianę. Dodaj do reszty i oprowadź do wrzenia, mieszaj aż lekko zgęstnieje. Z ciasta francuskiego wytnij kółka o średnicy nieco większej niż średnica gniazd, tak by ciasto po wyłożeniu zajęło dno i boki foremek. Do gniazdek z ciasta przelej mieszankę, nalewając ją do 3/4 wysokości boków ciasta . Na koniec włóż kilka plasterków truskawek. Piecz w temperaturze 290st. C przez około 8-9 minut. Posyp cukrem pudrem lub cynamonem.

TRUSKAWKI POD KRUSZONKĄ
  • 500 g truskawek
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 2 łyżki zmielonych migdałów
  • ziarenka wanilii
  • skórka z pomarańczy
  • 100 ml wody różanej
POSYPKA:
  • 1/2 szklanki płatków migdałowych
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 1 szklanka ciasteczek
  • 50 g oleju kokosowego
  • kardamon
  • lody waniliowe lub jogurt
Truskawki przekrój na połówki lub ćwiartki. Zasyp je suchymi składnikami oraz skórką z cytryny i zalej wodą różaną. Wyłóż całą zawartość do naczynia w którym wszystko zapieczesz. Składniki na posypkę wymieszaj w misce a następnie posyp deser po wierzchu. Zapiekaj w piecu, w ok. 190 st. C przez ok 25min., aż zarumieni się góra. Podawaj z lodami lub jogurtem naturalnym.

Więcej na ten temat