Pytanie na Śniadanie

SZAŁWIA LEKARSKA - BOGACTWO ZDROWIA

Szałwia lekarska – bezcenny lek na zapalenie gardła, przeziębienie i chorobę alzheimera. Szałwia lekarska słynie przede wszystkim ze swego działania antyseptycznego i przeciwzapalnego. Często zaleca się ją w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła. Przynosi ulgę w nieżycie górnych dróg oddechowych, które objawiają się m.in. chrypką i „drapaniem w gardle”. W Norwegii np. mleko z szałwią obowiązkowo podaje się dzieciom, które wracają do domu zziębnięte. Uzyskany z liści i ziela szałwii olejek wykazuje sprawdzone działanie bakteriobójcze. Wg najnowszych doniesień naukowych, szałwia lekarska stanowi nadzieję dla ludzi zmagających się z chorobą Alzheimera, gdyż jak pokazują teksty kliniczne - poprawia u nich funkcje poznawcze oraz działa ochronnie na komórki mózgowe. Badania na ten temat wciąż trwają.

Zioła do płukania gardła z szałwią
  • 5 łyżek liści szałwii lekarskiej,
  • 5 łyżek koszyczków nagietka lekarskiego,
  • (oba komponenty powinny mieć postać rozkruszonego suszu)
Przygotowanie:
Starannie wymieszać wymienione składniki i umieścić w suchym, szczelnym pojemniku.
Stosowanie:
1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wrzątku, przykryć spodeczkiem i parzyć około 20 minut. Odcedzonym ciepłym (koniecznie!) naparem płukać gardło i jamę ustną 4-5 razy w ciągu dnia.
Pożytek dla zdrowia:
Napar ten oddala uczucie „suchości” w gardle i kłopoty z przełykaniem. Unieszkodliwia bakterie, wirusy i grzyby chorobotwórcze. Działa także przeciwzapalnie. Pomaga sprawniej zregenerować podrażnione błony śluzowe gardła. Usuwa chrypkę i nieprzyjemny zapach z ust, który zazwyczaj towarzyszy ostrym grzybicznym i bakteryjnym infekcjom gardła.
Więcej na ten temat