bułeczki z owocami - Porzeczkowe bułeczki z kruszonką

Anna Pastuszka-Zańczak prezentuje dziś proste przepisy na jagodzianki, francuskie bułeczki z malinami oraz porzeczkowe bułeczki z kruszonką.

Jagodzianki  


500 g mąki 
50 g drożdży 
100 g masła
 60 g cukru
 1 łyżka cukru z wanilią 
 1 łyżka skórki otartej z cytryny
150 ml mleka 
Szczypta soli 
3 żółtka 

Nadzienie: 
300 g jagód 
3 łyżki cukru 
1 białko 

Dodatkowo na lukier:
 300 g cukru pudru 
sok z 2 cytryn 

Przygotowanie: Mleko podgrzej do temp. 36 stopni. Dodaj cukry i drożdże, po czym dokładnie je wymieszaj. Do rozpuszczonego zaczynu dodaj 4-5 łyżek mąki (z odmierzonej). Wymieszaj i odstaw zaczyn do podwojenia objętości na ok. 15 minut.  Mąkę przesiej do miski. Masło stop. Do mąki dodaj zaczyn i wymieszaj go lekko. Następnie dodaj żółtka, skórkę, sól i zacznij wyrabiać ciasto. Gdy zacznie się łączyć wlewaj masło. Wyrabiaj ciasto, aż będzie jędrne i elastyczne, ok. 10-15 minut. Odstaw ciasto do podwojenia objętości na 45-60 minut. Jagody zasyp cukrem, a gotowe ciasto podziel na 12 części. Z każdej uformuj placek o średnicy 15 cm na połowie układaj jagody, bok posmaruj białkiem i sklejaj bułeczki. Ułóż je na blaszce z papierem do pieczenia i odstaw na 20 minut. Gdy bułeczki wyrosną posmaruj je białkiem i piecz w 180 stopniach przez 30 minut.  Gotowe bułeczki pokryj lukrem utartym z soku i cukru pudru. 

Francuskie bułeczki z malinami 
2 op. ciasta francuskiego po 300 g 
250 g serka mascarpone 
250 g malin 
1 łyżka cukru z wanilią 
 4 łyżki cukru 
1 jajko 
Przygotowanie: 
 Ciasto rozłóż. Cukry wymieszaj. Posmaruj ciasto 1/2 serka i posyp połową malin i połową cukru. Przykryj drugim płatem ciasta i powtórz czynności. Zwiń ciasto w roladę wzdłuż szerszej krawędzi i potnij w 4 cm kawałki-ślimaki.  Ułóż ciastka na blaszce, posmaruj rozmąconym jajkiem i piecz w 180 stopniach przez 30 minut (do zezłocenia). Gorące oprósz cukrem pudrem. Porzeczkowe bułeczki z kruszonką 

Ciasto: 
500 g mąki tortowej 
 60 g cukru 
 60 g drożdży 
1 łyżka cukru z wanilią 
200 ml mleka 
150 g masła 
3 żółtka
 szczypta soli 

nadzienie: 
300 g czarnych porzeczek 
Kruszonka: 
100 g mąki 
100 g masła 
100 g cukru 
50 g płatków migdałów 

Przygotowanie: 
Mleko rozgrzej do 36 stopni i wymieszaj z cukrami i drożdżami na gładką masę. Następnie dodaj mąkę. Odstaw na 15 minut. Następnie dodaj resztę mąki, żółtka i szczyptę soli. Lekko wymieszaj i dodaj do ciasta miękkie masło. Wyrabiaj je dłońmi lub mikserem aż ciasto połączy się z masłem i będzie elastyczne. Odstaw ciasto do wyrośnięcia - podwojenia objętości. Z ciasta uformuj 15 kulek. Każdą spłaszcz lekko i odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. W palcach utrzyj kruszonkę. Bułeczki przełóż na papier do pieczenia. W każdej zrób wgłębienie, włóż porzeczki i posyp kruszonką. Piecz w 180 stopniach 30-40 minut, w zależności od mocy pieca. Podawaj posypane cukrem pudrem.