Pytanie na Śniadanie

SEZONOWE PYSZNOŚCI W KUCHNI - SANDACZ

CHŁODNIK Z TRUSKAWEK I CZEREŚNI
  • 500 g wydrylowanych czereśni
  • 200 g truskawek
  • 300 g pomidorów
  • 150 g koziego twarogu 
  • 20 ml oleju lnianego
  • Do smaku  pieprz  czerwony, sól, mięta cięta oraz kolendra 
  • Do dekoracji mięta, 1/2 truskawki, czereśnia oraz grzanka
Wszystkie owoce oraz pomidory myjemy dokładnie. Czereśnie  drylujemy i  kroimy na pół, z  truskawek i pomidorów obrywamy ogonki. Wszystko kroimy w kostkę. Całość  miksujemy blenderem, doprawiamy solą oraz pieprzem  dodajemy kolendre, mięte oraz olej lniany. Wkładamy do lodówki na 2-3 godziny. Chłodnik  nalewamy do miseczek, układamy grzankę z ciemnego lub białego pieczywa na którą wykładamy twaróg kozi i dekorujemy miętą, kolendrą oraz czeresnią i truskawką.

SAŁATKA Z BOBEM I CZEREŚNIĄ 
  • 130 g bobu   
  • 130 g czereśni
  • 40 g jeżyn
  • 10 g borówek
  • 20 g sera korycińskiego z czarnuszką  
  • Sól i pieprz do smaku  
Bób gotujemy w osolonej wodzie i obieramy. Czereśnie drylujemy i kroimy na pół. Jeżynę, ser koryciński kroimy w kostkę. Wszystkie składniki  wrzucamy do miski

EMULSJA DO SAŁATKI 
  • 2,3 kg pomarańczy (na sok)
  • 1 kg cytryn (na sok)
  • 0.7 kg limonki
  • 120 g cukru
  • 50 g miodu
  • 70 g syropu klonowego
Z owoców wyciskamy sok. W rondelku rozpuszczamy cukier  i dodajemy miód oraz syrop klonowy. Na koniec dodajemy soki z cytrusów. Całość gotujemy aż do uzyskania emulsji.
SANDACZ Z SOSEM BEARNEŃSKIM I WARZYWA KORZENNE 
  • 150 g sandacza
  • 40 g masła kalrowanego do smażenia
  • 50 g kalafiora
  • 50 g marchewki
  • 50 g groszku zielonego
  • 35 g fasolki szparagowej
  • 15 g grillowanej dymki
  • 10 g rzodkiewki
  • 35 ml sosu bearneńskiego
Sandacza smażymy na papierze do pieczenia z masłem klarowanym. W międzyczasie gotujemy marchewkę, kalafior oraz fasolkę szparagową  na ardente. Po ugotowaniu wrzucamy  ją do wody z kostkami lodu. Warzywa podsmażamy na maśle. Na talerz nakładamy  sos oraz warzywa i rybę .

Składniki na ok. 1 1/2 szklanki sosu
etap I
  • 4 łyżki białego octu winnego
  • 4 łyżki wytrawnego białego wina
  • 1 łyżka posiekanej szalotki
  • 1 łyżka świeżego posiekanego estragonu lub 1/2 łyżki suszonego
  • 1/8 łyżeczki pieprzu
  • szczypta soli
etap II
  • 3 jajka
  • 2 łyżki zimnego masła
  • 1/2 do 3/4 szklanki rozpuszczonego masła
  • 2 łyżki posiekanego estragonu lub pietruszki
Ocet winny, białe wino, szalotkę, pieprz, sól i estragon z pierwszej części wrzucamy na patelnię na średni ogień i podgrzewamy tak długo aż zostanie nam ok. 2 łyżek sosu. Trzeba uważać, bo pod koniec bardzo szybko się to zmienia. Zostawiamy do ostygnięcia. Żółtka ubijamy mocno mikserem. Następnie powoli dodajemy miksturę z pierwszego etapu, cały czas ubijając.
Dodajemy łyżeczkę zimnego masła i wstawiamy naszą mieszankę na mały gaz. Mieszamy miksturę aż masło się rozpuści. Wtedy dodajemy kolejny kawałeczek masła. I tak powoli łyżeczka po łyżeczce rozpuszczamy masło. Ważna jest niska temperatura i stopniowe dodawanie masła. Żółtka mają ograniczoną jednorazową absorpcję masła, stąd małe porcje. Dodatkowe zimne masło powoduje chłodzenie mikstury co jest o tyle ważne, że żółtka łatwo mogą się ściąć. Na koniec też w małych porcjach dodajemy rozpuszczone masło. Na koniec przyprawiamy do smaku, dodajemy estragon lub pietruszkę i gotowe. Sos podajemy ciepły. Jeśli nie użyjemy go od razu ważne by potem nie podgrzewać go mocno.

Sandacz marynata na porcję
  • 100 g pomarańczy (na sok)
  • 40 g limonki (na sok)
  • 2 g koperku
  • 2 g pietruszki
  • sól i pieprz do smaku
Wyciskamy sok z pomarańczy oraz limonki, koperek oraz pietruszkę kroimy bardzo drobno, dodajemy sól i pieprz do smaku sandacza  marynujemy na 2 -3 godziny
Więcej na ten temat