Żurek wielkanocny z kozieradką
- po 2 kiełbasy: polska i biała surowa
- duża cebula
- dwa ząbki czosnku
- marchewka
- łyżka tartego chrzanu
- sok z połowy cytryny
- 3 ziemniaki
- pół szklanki gęstej śmietany
- 0,5 l zakwasu
- przyprawy Kamis: słodka papryka, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, kozieradka, pieprz cytrynowy, kolendra, lubczyk, sól do smaku
Kiełbasę pokroić na plasterki, podsmażyć na oleju, dodać drobno pokrojoną cebulę, zmiażdżony czosnek, plasterki marchewki, wszystkie przyprawy (wcześniej zmielone), chrzan, pokrojone w kostkę ziemniaki. Zalać wodą i gotować ok. 30 min. Następnie wlać zakwas, doprawić śmietaną, solą i sokiem z cytryny, gotować jeszcze 10 minut. Podawać z cząstkami jajka, posypać natką pietruszki.
Zakwas na żurek
- 1 l ciepłej wody
- 5 łyżek mąki żytniej lub 8 orkiszowej
- 4 ząbki czosnku
- 4 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
CAPONATA
- 2 bakłażany
- 0,5 łyżki soli
- 100 ml oliwy
- 1 biała cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1,5 kłącza selera naciowego
- 5 pomidorów
- 150 g czarnych oliwek (bez pestek)
- 3 fileciki anchois
- 1 łyżka octu balsamicznego KAMIS
- 1 łyżka cukru trzcinowego
- 2 łyżki kaparów
- 1 łyżeczka rozmarynu Kamis
- sól i pieprz KAMIS
Bakłażany pokroić w kostkę, obsypać solą, przełożyć do durszlaka. Odstawić na 15 minut, potem opłukać, dokładnie osuszyć. Cebulę i seler naciowy pokroić w kostkę. W rondlu rozgrzać połowę oliwy, dodać pokrojone warzywa, oliwki, roztarty w dłoniach rozmaryn i posiekane anchois - całość podsmażyć kilka minut. Pomidory obrać ze skórki i pokroić w ósemki. Dodać do warzyw i dusić przez 15 minut. Na patelni rozgrzać resztę oliwy i usmażyć na niej bakłażany. Gdy zmiękną odsączyć je na ręczniku papierowym i dodać do rondla z warzywami. Dodać kapary, ocet i cukier. Przyprawić solą oraz pieprzem. Całość dusić aż sos się zredukuje. Podawać z chlebem.
PRAWIE SYCYLIJSKA ZUPA Z CIECIERZYCY
- 2 szklanki ugotowanej ciecierzycy
- 1 spora cebula
- 1 kłącze selera naciowego
- 3 ząbki czosnku
- 0,5 szklanki oliwy z oliwek
- szklanka białego wina
- 1 łyżeczka rozmarynu Kamis
- 5 pomidorów
- 3 l wywaru warzywnego
- sól, pieprz KAMIS
- ciabatta
- rozmaryn Kamis
Cebulę i selera pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na rozgrzanej oliwie. Gdy zmiekną, dodać posiekany czosnek i rozmaryn. Przesmażyć chwilę, dodać obrane ze skórki pomidory, ciecierzycę i całość zalać wywarem. Dodać wino i gotować na małym ogniu jeszcze 20 minut. Doprawić solą i pieprzem. Ciabattę pokroić na kromki, skropić oliwą i posypać roztartym w dłoniach rozmarynem. Podpiec w piekarniku. Potrzeć rozkrojonym na pół ząbkiem czosnku. Zupę podawać z grzankami.