Bliskowschodnie kofty jagnięce z miętą
Składniki:
- 600 g mielonej łopatki jagnięcej,
- 2 łyżki świeżej pociętej mięty,
- 1 łyżka zmielonego kminu rzymskiego,
- 1 łyżka zmielonych ziaren kolendry,
- sól i pieprz, olej
- 1 jajko,
- 200 g kuskusu,
- 100 g pomidorków koktajlowych,
- 1 mała czerwona cebula,
- odrobina octu ryżowego,
- 100 ml jogurtu naturalnego,
- 1 cytryna
Mięso wymieszaj z przyprawami, solą, pieprzem i jajkiem. Całość zagnieć i wymieszaj porządnie a następnie dodaj 50 ml zimnej wody i uformuj w dłoni. Zmocz patyczki do koft tak aby podczas smażenia się nie przypaliły. Nałóż mięso na kofty i nasmaruj olejem. Kuskus zalej wrzącą wodą i pozostaw do zmiękczenia gdy będziesz smażył kofty. Smaż je na grillowej patelni aby nadać im charakterystyczny lekko grillowy smak. Gdy kofty się smażą a kuskus namacza, potnij pomidorki, ogórka i cebulę, dopraw solą, pieprzem i odrobiną octu. Gdy kuskus jest gotowy przestudź go, dodaj warzywa i wymieszaj. Na wierzchu ułóż kofty. Podawaj z jogurtem połączonym z sokiem i skórką z jednej cytryny.
Klasyczne amerykańskie burgery z piklami i marmoladą z cebuli
Składniki:
- 1 kg wołowiny
- 200 ml mleka,
- 100 g masła,
- 500 g mąki,
- 1 saszetka drożdży,
- 2 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczki soli
Na marmoladę z cebuli:
- 500 g czerwonej cebuli,
- 50 g cukru,
- 50 ml octu balsamicznego,
- odrobina oleju
- 100g musztardy,
- 1 słoik ogórków konserwowych,
- 10 plastrów sera Cheddar,
- sól i pieprz
Roztop masło w mleku. Wymieszaj wszystkie suche składniki i połącz z mlekiem i masłem. Zagnieć ciasto i daj mu urosnąć przez 30 minut. Zagnieć ponownie i uformuj 10 bułeczek. Rozłóż je na papierze do pieczenia i daj im wyrosnąć przez kolejne 30 minut. Piecz w piecu nagrzanym na 180 stopni przez około 12 – 15 minut. W międzyczasie potnij cebulę w piórka i podsmaż ją delikatnie na oleju. Duś aż cebula puści całą wodę, dodaj cukier i karmelizuj cebulę. Dodaj ocet balsamiczny i odstaw do wystygnięcia. Pokrój ogórki i pozostaw je w zalewie, dodaj do niej odrobinę cukru. Wymieszaj mięso z sosem Worcestershire i dopraw ziołami. Uformuj 150 g kulki i spłaszcz je. Mięso smaż na grillu lub mocno rozgrzanej patelni, posól tuż przez smażeniem. Serwuj na naszej bułce z marmoladą z cebuli, ogórkiem i serem Cheddar. Możesz go lekko stopić kładąc plaster na mięsie pod koniec smażenia.
Hiszpańskie pulpety w pomidorowym sosie z liściem laurowym
Składniki:
- 400 g mielonej wieprzowej szynki,
- 100 g wędzonego boczku,
- 100 g kiełbasy chorizo,
- 100 g bułki tartej,
- 1 jajko,
- 1 łyżeczka wędzonej mielonej papryki hiszpańskiej,
- 500 ml passaty pomidorowej,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- kilka liści bazylii,
- 50 ml oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka cukru
Mielone mięso połącz z pociętą drobno kiełbasą chorizo, wędzonym boczkiem, bułką tartą, jajkiem, papryką mieloną, solą i pieprzem. Całość dobrze wymieszaj i uklep. Formuj małe kulki i smaż krótko na oliwie z oliwek. Następnie zalej pulpety pomidorową passatą, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, odrobinę cukru i pociętą drobno bazylię. Przykryj patelnię pokrywką i duś całość przez 10 minut. Podawaj z dobrej jakości chlebem.