KUCHNIA GWIAZD: PRZETWORY

Domowej roboty konfitury, przeciery warzywne i kompoty wciąż popularne. Ponad połowa Polaków deklaruje, że w ich gospodarstwach domowych przygotowuje się przetwory na zimę. Poprosiliśmy gwiazdy, aby zdradziły swoje autorskie przepisy na ulubione przetwory.

Przepis od Marii Pakulnis

Żurawina
  • 1 litr żurawin
  • 2 szklanki brązowego  cukru  ( można dodać więcej cukru, jeśli lubimy słodycze)
Myjemy na sitku owoce
Z 1 litra odsypujemy 1 szklankę żurawin, resztę wsypujemy do rondla z cukrem, smażymy do momentu rozpuszczenia cukru i owoców, przecieramy przez sito (bezpośrednio do drugiego garnuszka) i dalej smażymy dodając resztę żurawin. Smażymy krótko (parę minut),  żeby dosypane owoce nie rozpadły się!  Wlewamy do słoika, studzimy i trzymamy w lodówce. Doskonałe do pieczonych mięs ,pasztetów ( także tych wegetariańskich ), na kanapki. 

Przepisy od Mai Hyży

Nalewka z owoców dzikiego bzu 
Do 5 l  garnka wrzucam do pełna umyte i przebrane owoce dzikiego bzu ( tylko dojrzałe) i zasypuję cukrem ok 2,5 kg. Tak pozostawiam na 2 tygodnie. Po 2 tygodniach dolewam trochę wody, tak by owoce były przykryte i gotuję na małym ogniu około 1 godziny. Pozostawiam do wystygnięcia i odcedzam. Do odcedzonego soku dodaję spirytus i odstawiam jeszcze na tydzień. Po tygodniu rozlewam do butelek.

Nalewka śliwkowa  
Do 5 l garnka wrzucam śliwki umyte, przekrojone na pół, pozbawione pestek i zasypuję cukrem około 2,5 kg. Tak przygotowane odstawiam na przynajmniej tydzień, żeby puściły sok. Po tygodniu zalewam sok i dodaję spirytus lub bimber i obstawiam na kolejny tydzień.  Po tygodniu odcedzam i przelewam do butelek.