Pytanie na Śniadanie

Lekka kuchnia oczyszczająca organizm - pomidorowa z kluseczkami

Zielony szejk z awokado i owoców sezonowych
  • pół awokado
  • banan
  • 250 g truskawek
  • brzoskwinia lub 2 morele lub 100 g malin
  • 400 ml soku z czarnej porzeczki lub jabłek i żurawiny lub jabłek i jeżyn 
  • garść listków szpinaku lub młodych pędów pokrzywy
Wszystkie składniki miksujemy do uzyskania jednolitego płynu. Podajemy świeżo po zmiksowaniu.


Gryczane racuchy z owocami sezonowymi
  • 200 g mąki gryczanej
  • 50 g amarantusa zmielonego w młynku do kawy lub mąki z amarantusa
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 płaska łyżeczka cynamonu 
  • Ok. 350 ml mleka roślinnego 
  • truskawki, maliny, jeżyny lub jagody
  • olej roślinny do smażenia 
  • miód do polania 
Suche składniki mieszamy w misce. Dodajemy cały czas mieszając mleko roślinne. Uważamy, aby nie powstały grudki. Tuż przed smażeniem dodajemy owoce. Nabieramy łyżką porcję ciasta i smażymy na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoto - brązowy kolor. Możemy podać polane naturalnym, płynnym miodem. 

Chlebki chapati z pastami
  • chapati (dobrej jakości chlebem żytnim na zakwasie):
  • 200 g mąki gryczanej
  • 100 g zmielonego w młynku do kawy amarantusa lub mąki z amarantusa
  • 1/2 łyżeczki nierafinowanej soli
  • wrzątek
  • mąka gryczana do posypywania
  • oliwa 
  • „hummus” z selera, ugotowany bób, plasterki rzodkiewki, liście sałaty, pomidory
Suche składniki mieszamy w misce. Dodajemy taką ilość wrzątku, aby cały czas mieszając łyżką, mąką połączyła się wodą tworząc większe „grudki” ciasta. Kiedy ciasto lekko przestygnie, sklejamy całość i wyrabiamy, aż uzyskamy plastyczną kulkę ciasta (o podobnej konsystencji jak te na pierogi). Ciasto dzielimy na równe kawałki i formujemy z nich kulki wielkości śliwki. Każdą kulkę podsypujemy mąką i wałkujemy na cienkie placuszki. Placuszki opiekamy na suchej patelni z dwóch stron, aż pojawią się brązowe plamki. Chapati lub kromki chleba (możemy je również opiec z dwóch stron na patelni) podajemy z jedną lub z dwoma pastami.

Pomidorowa z kluseczkami
kluseczki:
  • 100 g brązowego ryżu lub mąki z brązowego ryżu
  • wrzątek
zupa pomidorowa:
  • 1 łyżka oleju roślinnego (najlepiej ryżowego)
  • 1 cebula pokrojona w drobną kostkę
  • 500 ml passaty pomidorowej
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • około 200 ml wody
  • nierafinowana sól do smaku
  • świeżo mielony pieprz do smaku 
  • 1 łyżka zimnotłoczonego oleju 
  • koperek lub natka pietruszki do przybrania 
Przygotowujemy kluseczki: brązowy ryż mielimy w młynku do kawy na mąkę (lub odmierzamy 100 g mąki z brązowego ryżu). Mąkę przesypujemy do miski. Wlewamy taką ilość, aby cały czas mieszając łyżką, uzyskać ciasto o konsystencji podobnej do kopytek (nie może być, ani zbyt suche, ani zbyt kleiste). Gdy ciasto przestygnie, wyrabiamy je przez chwilę. Dzielimy na 4 równe części. Każdą z nich rolujemy na cienki wałek. Kroimy go nożem na małe kluseczki. Kluseczki gotujemy w osolonym wrzątku około 10 minut. 
Podajemy z zupą pomidorową: na oleju podsmażamy cebulę. Dosłownie chwilę, powinna się tylko delikatnie zeszklić. Wlewamy passatę, dodajemy kurkumę i taką ilość wody, aby uzyskać zupę o pożądanej konsystencji (zależy to też od gęstości passaty). Gotujemy około 10 - 15 minut. Pod koniec dodajemy sól, pieprz do smaku i ugotowane kluseczki. Przed podaniem dodajemy olej (1 łyżeczka dla dziecka). Możemy też podać przybrane poszatkowanym koperkiem lub poszatkowaną natką pietruszki. 

Więcej na ten temat