Pytanie na Śniadanie

Tramwaj zwany pożądaniem – Niezwykła inicjatywa studentów z Warszawy!

Teraz ważny temat bo chodzi o ludzkie życie i zdrowie! Dane mówią same za siebie i alarmują – coraz więcej osób w Polsce zarażonych wirusem HIV! Dlatego studenci postanowili nie siedzieć obojętnie i coś z tym zrobić. Tramwaj zwany pożądaniem już jeździ po ulicach Warszawy, zawita też do innych miast – po co? Zobaczcie sami

STATYSTKI

  1. W Polsce przybywa nosicieli wirusa HIV. W pierwszej połowie tego roku zarejestrowano 179 nowych przypadków zakażenia HIV – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Dla porównania w 2014 r. było ich 46. Duża liczba zakażeń dotyka młodych. Co trzeci „tegoroczny” nosiciel nie przekroczył 30. roku życia.
  2. W Polsce żyje 17 tysięcy osób ze zdiagnozowanym HIV
  3. Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
  4. Największym problemem osób żyjących z HIV nie jest w dzisiejszych czasach samo zakażenie, które można kontrolować lekami i z którym żyje się do późnej starości. Prawdziwym wyzwaniem, przed którym stają osoby zakażone, jest alienacja, której doświadczają, kiedy przyznają się do choroby.
  5. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, do końca zeszłego roku w Polsce zdiagnozowano zakażenie HIV u 19 915 osób, odnotowano 3 328 zachorowań na AIDS; 1 328 osób zmarło. Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują jednak, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej połowa nie wie o swoim zakażeniu. Ponadto mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do 2009 r. odnotowywano ich 600-800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było już ponad 1200 nowo wykrytych zakażeń. Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych - 44 proc. dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36 proc. - osób między 30 a 39 rokiem życia.

Więcej na ten temat