PYSZNE DOMOWE BUŁECZKI

  • 1 lutego 2019


WIANEK DEBRZNEŃSKI 
mąka pszenna 500 g 
jaja 3 szt. 
mleko 230 ml 
drożdże 1 saszetka 
Sól 1 łyżeczka 
 cukier 2 łyżki 

Farsz: twaróg 400 g cukier 100 g jaja 2 szt. Zagnieć zwarte ciasto i odstaw przykryte do wyrośnięcia na 2 godziny. Wymieszaj twaróg z jajami i cukrem. Gdy ciasto wyrośnie, wyrabiaj chwilę i podziel na 3 części. Każdą część rozwałkuj na podłużny placek. Na każdy placek nałóż farsz i zwiń w długi rulon, tak by farsz był zamknięty w środku. Końcówki powstałych wałków zaklej dokładnie. Wszystkie walce ułóż koło siebie, złącz końce z jednej strony i zapleć luźny warkocz. Teraz złącz oba końce warkocza tak by powstał wianek. Ciasto połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw przykryte do wyrośnięcia. Posmaruj białkiem i piecz w 180 stopniach około 40 minut. 

 CHAŁKA Z KRUSZONKĄ 
Mąka pszenna 500 g
 woda 250 ml 
masło1 łyżka 
jaja 2 szt. 
Sól łyżeczka 
Cukier 3 łyżki 
Drożdże saszetka 

Kruszonka: 
Mąka 3 łyżki 
Cukier 3 łyżki 
Masło 2 łyżki 

Połącz ze sobą wszystkie suche składniki, dodaj roztopione masło z wodą jajkiem i żółtkiem i wymieszaj dokładnie łyżką. Wyrabiaj ciasto ręką aż stanie się gładkie i elastyczne (ok. 7 min). Włóż do garnka i przykryj, teraz będzie rosło minimum 2 godz. Wyjmij z garnka, wyrabiaj przez chwilę, potem uformuj 3 wałeczki równej długości. Zagnieć składniki na kruszonkę. Zapleć warkocz. Odstaw do wyrośnięcia, posmaruj białkiem i posyp kruszonką. Piecz 35 minut w 180 stopniach (góra/dół) 


 ZAWIJAŃCE Z MIĘSEM LUB OWOCAMI 
Mąka 500 g 
mleko 150 ml 
jaja 3 szt. 1 żółtko/ 2 jaja 
Sól 1 łyżeczka 
cukier 70 g
 drożdże 1 saszetka
 truskawki/jagody/wiśnie lub mięso mielone wołowe 500 g 
cebula 3 szt. 
chilli 1 szt. 
natka pietruszki 
1 pęczek 

Wszystkie składniki na ciasto wymieszaj dokładnie i wyrabiaj ciasto około 6 minut. Odstaw szczelnie przykryte do wyrośnięcia. Po dwóch godzinach, rozwałkuj ciasto na dwa placki. Cebulę posiekaj i przesmaż na odrobinie tłuszczu, wymieszaj z mięsem i posiekaną natką i chilli. Dopraw i ostudź. Na każdym rozłóż owoce lub mięso i zwiń jak roladę. Odstaw do wyrośnięcia. Posmaruj z wierzchu białkiem. Piecz w 180 stopniach 35 minut.