PRZETWORY, KTÓRE LECZĄ

W swojej spiżarni warto gromadzić nie tylko przetwory, które smakują, ale przede wszystkim takie, które sprzyjają zdrowiu. Zanim sięgniemy po apteczne medykamenty, spróbujmy więc poszukać pomocy w tym, co dała nam natura.

Pieczone jabłka z aromatem mięty
 • zdrowe, dojrzałe, ale koniecznie jeszcze twarde jabłka odmiany grafsztynek inflancki lub antonówka,
 • świeże liście mięty pieprzowej
Jabłka dokładnie umyć i osuszyć. Nożem o cienkim ostrzu ponacinać w ich miąższu po 5 otworów – tzw. kieszonek, do których włożyć po 1 świeżym umytym liściu mięty pieprzowej. Układać je na blasze i piec w piekarniku bądź prodiżu aż do miękkości. Po wyjęciu odstawić na 15 minut, następnie przetrzeć przez sito, odrzucając ogonki, gniazda nasienne i skórki. Do uzyskanej miazgi dodać jeszcze drobniutko posiekane liście mięty pieprzowej: na 1 litr miazgi 1-1½ łyżeczki (lub więcej – jeśli ktoś lubi). Nakładać do słoików i pasteryzować około 25-30 minut. Przechowywać zawsze w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Dżem malinowo-ananasowy
 • 1 kg dojrzałych malin,
 • 30 dag świeżego (dobrze dojrzałego) ananasa,
 • 70 dag cukru (lub mniej) – najlepiej trzcinowego ekologicznego,
 • 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z malin,
 • 1 laska wanilii.
Maliny przebrać, opłukać i dokładnie odsączyć na sicie. Ananasa pokroić w drobną kostkę. Wykonać syrop z soku malinowego i cukru trzcinowego. Zalać nim maliny i ananasa w szerokim emaliowanym garnku, dorzucić laskę wanilii i bardzo wolno smażyć aż masa wystarczająco zgęstnieje. Nakładać gorący dżem do słoików i pasteryzować około 15 minut lub od razu umieścić pod kocem na co najmniej 1 godzinę. Przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Sok malinowy z lipą
 • sok z owoców maliny,
 • ususzone kwiatostany lipy,
 • cukier (najlepiej trzcinowy ekologiczny lub kokosowy).
Należy nazbierać w czystym ekologicznie środowisku kwiatostanów lipy (w pełni kwitnienia) oraz ususzyć w cieniu i przewiewie. Sporządzić sok. Wrzącym sokiem zalać w emaliowanym garnku rozkruszone kwiatostany lipy – na 1 litr soku przeznaczamy ich około 1 ½ szklanki. Doprowadzić do wrzenia i odstawić pod przykryciem na ½ godziny. Odcedzić przez gęste sito (sok nie powinien zawierać pyłku z kwiatów). Jeszcze raz doprowadzić do wrzenia i wrzący zlewać do szczelnych, wyparzonych butelek lub słoików, umieścić pod kocem na 2 godziny (sucha pasteryzacja) bądź krótko pasteryzować. Przechowywać zawsze w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Przecier z ciemnych winogron
 • dojrzałe winogrona odmian ciemnych (zebrane późną jesienią),
 • cukier – najlepiej trzcinowy ekologiczny.
Oddzielić owoce od gron, dokładnie umyć i odsączyć na sicie. Umieścić w emaliowanym garnku, powoli doprowadzić do wrzenia i pogotować jeszcze około 3 minut. Odstawić pod przykryciem na 1 godzinę. Następnie znów podgrzać i przetrzeć przez plastikowe sito, odrzucając pestki i skórki. Przecier-sok wlać znów do garnka. Podczas podgrzewania wsypać cukier i dokładnie wymieszać. Na 1 litr przecieru przeznaczyć, w zależności od słodkości użytych winogron, około 50 dag cukru (lub mniej). Wrzący przecier-sok po zdjęciu piany zlać do wyparzonych szczelnych butelek lub niewielkich słoików, które trzeba umieścić na 1-2 godziny pod kocem (sucha pasteryzacja). Przenieść do chłodnego, suchego pomieszczenia.