Nadzienie do pierogów z jagód

Panie z grupy śpiewaczej Niezapominajki (średnia wieku: 65 lat) zawsze marzyły, że ich ukochany zespół The Rolling Stones zawita kiedyś do Cieszanowa. Gdy dowiedziały się, że marzenia nabrały realnych kształtów i do Polski przyjeżdżają ich idole z lat młodości, postanowiły coś dla nich zrobić. Po naradzie ustaliły, że podzielą się tym, co u nas najlepsze czyli pierogami i muzyką. Grupa Niezapominajki, którą założyły panie, na co dzień śpiew pieśni ludowe. Tym razem postanowiła zaskoczyć wszystkich i swój najnowszy hit nagrały po angielsku w oparciu o jeden z najważniejszych utworów w historii rocka.

Nadzienie do pierogów z kaszą gryczaną 

Składniki: 
3 szklanki kaszy gryczanej 
 6 szklanek wody 
 400 g zmielonego białego sera 
 300 g ugotowanych ziemniaków
 3- 4 cebule 
 olej do smażenia sól, pieprz 

 Wykonanie: Kaszę dokładnie przebierz, wsyp do wrzącej, osolonej wody. Gotuj przez 5-7 minut na niewielkim ogniu, następnie przykryj pokrywką i odstaw w ciepłe miejsce. Można okryć kocem. Kasza wchłonie wodę i będzie gotowa po 25 - 30 minutach. W międzyczasie cebulę drobno pokroić, udusić na oleju. Ostudzoną kaszę wymieszać z serem i ugotowanymi ziemniakami oraz cebulą. Dodać sól i pieprz do smaku. Literatką wycinać kółka w farszu, nakładać nadzienie i zlepiać brzegi ciasta. W dużym garnku zagotować wodę i gdy się zagotuje, włożyć część pierogów tak, aby swobodnie pływały.

 Po zagotowaniu od czasu do czasu delikatnie pomieszać a gdy pierogi wypłyną na powierzchnię gotować na lekkim ogniu jeszcze przez około 2 minuty. Wyjmować łyżką cedzakową, hartować w zimnej wodzie ( można przelać na durszlaku) i układać na talerzach tak, aby się nie skleiły. Można podawać z rozpuszczonym masełkiem, omastą z skwarkami, lub kwaśną śmietaną.

Niezapominajkowe pierogi 


 Przepis na ciasto: 
 Składniki: 
 500 g mąki pszennej 
 150 ml wody 
 150 ml mleka 
 2 jajka 
 2 łyżki oleju 
 łyżeczka soli 

 Wykonanie: Mąkę przesiać do miski, następnie dodać sól. Wodę oraz mleko zagotować, dodać olej, stopniowo dodawać mąkę i mieszać łyżką drewnianą ( aby się nie poparzyć), dodać jajka i nadal mieszać do połącznia wszystkich składników. W razie potrzeby podsypać mąką. Ciasto wyłożyć na stolnicę podsypaną mąką . Ugniatać rękoma przez kilka minut, podsypywać w razie potrzeby mąką, tak aby ciasto było elastyczne i nie kleiło się do rąk. Włożyć do miseczki i przykryć lnianą ściereczką, odstawić aby odpoczęło. 

 Nadzienie do pierogów z jagód: 
 Składniki: 
 500 g jagód 
 2 łyżki mąki 
 masło, 
śmietana, 
cukier 

 Wykonanie: Świeże jagody delikatnie opłukać. Osuszyć na ręcznikach papierowych, rozłożyć na talerzu i oprószyć 2 łyżkami mąki . Literatką wycinać kółka w farszu, nakładać nadzienie i zlepiać brzegi ciasta. W dużym garnku zagotować wodę i gdy się zagotuje, włożyć część pierogów tak, aby swobodnie pływały. Po zagotowaniu od czasu do czasu delikatnie pomieszać a gdy pierogi wypłyną na powierzchnię gotować na lekkim ogniu jeszcze przez około 2 minuty. Wyjmować łyżką cedzakową, hartować w zimnej wodzie ( można przelać na durszlaku) i układać na talerzach tak, aby się nie skleiły. Można podawać z rozpuszczonym masełkiem i cukrem, lub polane słodką śmietaną i posypane cukrem. 

Nadzienie do pierogów ruskich z miętą:

Składniki: 
700 g ugotowanych ziemniaków 
500 g białego sera 
 4 cebule 
 olej do smażenia 
 pęczek mięty 
 olej do smażenia 
 sól, pieprz – do smaku 

 Wykonanie: Cebulę drobno pokroić, udusić na oleju. Ziemniaki bardzo dokładnie utłuc lub przepuść przez praskę, wymieszaj z rozkruszonym białym serem, dodać cebulę, miętę, sól i pieprz. Doprawić do smaku. Literatką wycinać kółka w farszu, nakładać nadzienie i zlepiać brzegi ciasta. W dużym garnku zagotować wodę i gdy się zagotuje, włożyć część pierogów tak, aby swobodnie pływały . Po zagotowaniu od czasu do czasu delikatnie pomieszać a gdy pierogi wypłyną na powierzchnię gotować na lekkim ogniu jeszcze przez około 2 minuty. Wyjmować łyżką cedzakową, hartować w zimnej wodzie ( można przelać na durszlaku) i układać na talerzach tak, aby się nie skleiły. Można podawać z rozpuszczonym masełkiem, omastą z skwarkami, lub kwaśną śmietaną czy maślanką.