ŻURAWINA - DUŻA MOC W MAŁYCH OWOCACH

Związek pomiędzy jedzeniem żurawiny a infekcjami dróg moczowych po raz pierwszy wykazano w 1840 roku. Współczesne badania naukowe jednomyślnie potwierdzają, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna, m.in. w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry i wrzodami żołądka.

Galaretka z żurawiny
Składniki:
  • 1 kg owoców żurawiny,
  • 1 kg cukru trzcinowego ekologicznego,
  • 1 szklanka wody
Przygotowanie:
Umyte owoce żurawiny zalać wodą i gotować na wolnym ogniu aż zmiękną. Przetrzeć dokładnie przez sito albo zmiksować. Miazgę umieścić w emaliowanym garnku,  smażyć na wolnym ogniu. Do wrzącej miazgi dodawać partami cukier, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Kiedy masa stanie szklista i na tyle gęsta, przekładać wrzącą do dobrze wyparzonych i suchych (najlepiej niewielkich słoików). Umieścić na 1-2 godziny pod kocem (sucha pasteryzacja) lub krótko pasteryzować. Przechowywać zawsze w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.
 
Witaminowy przecier z żurawiny
Składniki:
  • 1 kg owoców żurawiny,
  • 3 szklanki wody,
  • 60 dag cukru trzcinowego ekologicznego (lub więcej – zależy od upodobań)
Przygotowanie:
Umyte owoce żurawiny umieścić w emaliowanym garnku i zalać wodą. Gotować na słabym ogniu aż zmiękną, co jakiś czas mieszając. Następnie odstawić na pól godziny i przetrzeć przez sito. Do uzyskanej miazgi dodać cukier i znów doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Wrzący przecier zlewać do niewielkich, wyparzonych słoików lub butelek. Umieścić na 1-2 godziny pod kocem lub dla pewnego przechowywania – krótko pasteryzować.