CZOSNEK - NATURALNY ANTYBIOTYK

Czosnek wiernie służy człowiekowi jako lekarstwo od 5000 lat. Dziś chyba żadna inna roślina nie została tak dokładnie przebadana przez naukowców. Według raportów medycznych może on zawierać nawet 200 różnych związków leczniczych. Udowodniono, że roślina ta stanowi sprawdzone lekarstwo na wiele dolegliwości. Przydaje się też we wszystkich infekcjach typowych dla jesieni, zimy i wiosny, bo stanowi skuteczny antybiotyk. W testach klinicznych czosnek okazał się nawet skuteczniejszy od zalecanych dziś antybiotyków z apteki. Tak wyjątkową skuteczność zawdzięcza allicynie i innym związkom siarki. Dowiedziono, że świeży sok z czosnku już po upływie 3 minut niszczył szczepy bakterii. W literaturze medycznej można także znaleźć stwierdzenia, że posiada on większą skuteczność w niszczeniu bakterii niż tetracyklina i penicylina.

Miód z czosnkiem
Składniki:
  • 5 sporych ząbków czosnku,
  • ½ szklanki niegęstego (najlepiej płynnego) miodu lipowego, akacjowego lub  spadziowego drzew iglastych
Przygotowanie:
Czosnek  bardzo dokładnie miażdżymy i  starannie mieszamy w małym szczelnym słoiku z miodem. Lek przechowujemy w lodówce. Nie przygotowujmy z niego zbyt dużego zapasu, warto mieć zawsze świeżą porcję.

Stosowanie:
Dorośli - po 1 łyżeczce  lub łyżce (w zależności od nasilenia infekcji) miodu czosnkowego 3 razy dziennie (długo ssać).

Pożytek dla zdrowia:
Miód czosnkowy bardzo przydaje się w różnych infekcjach dróg oddechowych: zapaleniu i bólu gardła, zapaleniu jamy nosowo-gardłowej, migdałków, anginie. Ma potwierdzone działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pozwala łatwiej odkrztuszać gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Działa osłonowo na błony śluzowe dróg oddechowych. Zapobiega i leczy przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.