PIERWSZA POMOC PRZY UŻĄDLENIACH

Pszczoły, osy, szerszenie - pierwsza pomoc przy użądlenaich. Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę lub osę? Zwykle ukąszenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia i ukąszenia mogą doprowadzić jednak do wstrząsu anafilaktycznego. W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

OBJAWY WSTRZĄSU ANAFILAKTYCZNEGO

U osób uczulonych na jad owadów pojawia się reakcja ogólnoustrojowa – osłabienie, zawroty głowy, obrzęk twarzy i szyi, świąd całego ciała, bladość, wymioty, równocześnie mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spada ciśnienie krwi, zaburzona jest praca serca, niekiedy dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Takie objawy mogą pojawić się już po kilku sekundach od użądlenia. Im gwałtowniejsza jest reakcja organizmu i im wcześniej rozwija się po użądleniu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego należy szybko pomóc osobie użądlonej.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia

  • Jeśli żądło pozostało w ranie, postaraj się je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie użądlone  miejsce zdezynfekuj i przyłóż okład z lodu. 
  • Gdy osoba użądlona skarży się na silny ból, podaj leki przeciwbólowe. 
  • W wypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej (świąd, pokrzywka), jak najszybciej podaj leki przeciwuczuleniowe.
  • Jeżeli osoba użądlona ma duszności, wymioty, traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na boku, kontroluj funkcje życiowe i wezwij karetkę; jeśli to konieczne, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca. 
  • W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności), jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.