LEKARZ RADZI: ZEZ UKRYTY

Ból głowy i problemy z koncentracją? Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma ukrytego zeza. Zez jest przede wszystkim domeną dzieci, choruje ok. 4 % populacji. Większość rodzajów zeza rozpozna nawet laik – trudno nie zauważyć, że gałki oczne rozmówcy nie poruszają się w te same strony. Problemem, szczególnie u dzieci, jest diagnoza zeza ukrytego, nawet okuliści miewają z tym kłopoty. Tymczasem okazuje się, że ten typ zeza może dotyczyć nawet 50% populacji.

OBJAWY ZEZA UKRYTEGO:

Zez ukryty zwykle ujawnia się kiedy jedno z oczu zostaje przysłonięte i nie starają \ się doprowadzić do fuzji obrazów – przysłonięte oko nagle zmienia pozycje ujawniając rozbieżność. Po odsłonięciu gałki wracają do względnie podobnych pozycji. Problemy z  poprawnym ułożeniem się gałek ocznych może pojawiać się również w niektórych pozycjach.

Zez ukryty może również objawiać się specyficznym przekrzywianiem głowy w celu skorygowania wzroku. Taki objaw bywa często mylony przez lekarzy, co może prowadzić do wielu niepotrzebnych badań. To co wprawiony strabolog (specjalista od zeza) uzna za problem okulistyczny, już wielu okulistów mogło by uznać za przykurcze mięśni karku a nawet dać skierowanie do neurologa.

Należy pamiętać, iż zezujące oko nie jest jedynie problemem estetycznym. Zez może spowodować utratę zdolność widzenia – by uniknąć podwójnego widzenia mózg tłumi obraz z oka ustawionego nieprawidłowo. Jeśli jednak mózg nie wyłączy odbierania informacji z zezującego oka, chory może mieć problemy ze skupieniem, orientacją w przestrzeni, cierpieć na bóle głowy i mdłości.